PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentyści walczą o możliwość realizowania świadczeń publicznych

Autor: miro • Źródło: ms
11-03-2021, 08:36
Dentyści walczą o możliwość realizowania świadczeń publicznych O dołączenie stomatologii do świadczeń w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego (fot. shutterstock)
Krajowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny Stomatologicznej (ANEMD) skierowało list do premiera Portugalii António Costy, w którym wezwało do wprowadzenia świadczeń stomatologicznych do systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Leczenie dentystyczne nie jest dostępne bezpłatnie w portugalskim systemie opieki zdrowotnej, przynajmniej dla większości mieszkańców.

- Minister Infrastruktury i Mieszkalnictwa, Pedro Nuno Santos, poprzez wideokonferencję transmitowaną na portalach społecznościowych powiedział, że ważne jest, aby Portugalia była w stanie wzmocnić SNS o stomatologię - przypomina Krajowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny Stomatologicznej (ANEMD).

Stowarzyszenie z zadowoleniem przyjęło uznanie przez rząd znaczenia medycyny dentystycznej, jednak stwierdza, że kariera dentystów w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego oczekuje na zatwierdzenie od ponad 3 lat. Od tego czasu nie podjęto żadnych dalszych kroków w celu wdrożenia pożądanego rozwiązania.

ANEMD podkreśla, że obecny proces naprawy gospodarczej i społecznej to idealny czas na wdrożenie reformy zdrowia jamy ustnej i przekazanie ważnego sygnału w celu legitymizacji medycyny dentystycznej jako podstawowego dobra zdrowia publicznego.

Możliwości zawodowe, wejście na rynek pracy i rozpoczęcie aktywnego życia są głównymi problemami, które dotykają głównie młodych adeptów stomatologii. Wielu portugalskich dentystów wyjeżdża do pracy za granice, bo nie ma dla nich pracy w kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   stomatolog  

POLECAMY W SERWISACH