Samorząd lekarski apeluje o możliwość rozliczania przez Narodowy Fundusz Zdrowia porad o charakterze telemedycyny, a także zwiększenie dostępności do testów diagnostycznych na koronawirusa.

W tym zakresie niezbędna wydaje się interwencja władz publicznych – apeluje Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej.

Ze względu na brak w rozsądnych cenach sprzętu i środków ochrony indywidualnej na Pomorzu 400 - 500 praktyk stomatologicznych wstrzymało przyjęcia pacjentów, którzy zresztą także – w miarę możliwości - unikają wizyt u dentysty – ocenia sytuację w rozmowie z portalem gdynia.naszemiasto.pl Dariusz Kutella prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Gdańsku.

W marcu i kwietniu wiele osób nie decydowało się na wizytę u dentysty, szukało natomiast dentystów, którzy wypisaliby im e-receptę na środki uśmierzające ból. - Obserwowaliśmy wzmożone zgłoszenia związane z prośbą o leki przeciwbólowe z powodu problemów z uzębieniem. Teraz jednak sytuacja wróciła do normy - poinformował lekarz z jednej z gdyńskich przychodni POZ.

Obecnie na Pomorzu nie ma większych problemów z umówieniem się na wizytę w pilnych sytuacjach, które wymagają niezwłocznej interwencji lub w przypadkach zagrożenia zdrowia czy życia. Pacjentów w stanach nagłych przyjmuje m.in. Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne GUMed.

Więcej: gdynia.naszemiasto.pl