Jak można zatrudnić uchodźców będących personelem medycznym np. dentystów? Co ze studentami kształcącymi się na Ukrainie? I przede wszystkim na czym powinna polegać efektywna pomoc obywatelom przybywającym z Ukrainy (dentystom) oraz tym, co pozostali w ojczyźnie? Na konkretne pytania padły konkretne odpowiedzi. O tym napisaliśmy w materiale Dentyści Ukrainie – od serca i konkretnie.

Teraz prezentujemy kilka migawek ilustrujących postawy osób, które nie stoją z boku.

Inicjator uruchomienia sieci gabinetów stomatologicznych, bezpłatnie oferujących pomoc medyczną uchodźcom lek. dent. Kazimierz Szulist cieszył się, że lista chętnych rośnie z godziny na godzinę. Cieszył się i jednocześnie apelował o jeszcze większą aktywność: 350 gabinetów to mniej niż 10 proc. naszego potencjału, możemy więcej - przekonywał.  

Lista takich gabinetów uwidoczniona jest na stronie dentysciukrainie.pl.

Projekt ten bardzo mocno wspiera Krzysztof Powolny (Acteon).

- Jako marketingowiec znam się na tym w jaki sposób dotrzeć do potencjalnych klientów. Teraz wiedzę tę i narzędzia, służące analizie potrzeb rynkowych, mogłem spożytkować w akcji charytatywnej Dentyści Ukrainie. Skuteczne rozpropagowanie akcji odbyło się z udziałem firmy Exactus (CEDE) oraz Łukasza Sowy (ewiDENTniepr) - poinformował Krzysztof Powolny.  

Lek. dent. Marcin Mitał pracujący w Poznaniu wziął urlop i pomaga uchodźcom w Przemyślu. W mieście tym w jednej ze szkół podstawowych zorganizowano hub przyjmujący z granicy kobiety i dzieci. W punkcie „przerzutowym” znajduje się ok. 200 Ukraińców.

Rolą Marcina Mitała jest m.in. wypisywanie recept dla osób, które wymagają kontynuacji leczenia. Dentysta zaapelował, aby - w miarę możliwości - pomoc kierować przez zespoły ratowników PCK. To oni mają najbliższe kontakty z ukraińską grupą PCK i to oni mogą najefektywniej i najszybciej dystrybuować napływającą pomoc.

Anestezjolog Anna Łotowska-Ćwiklewska, reprezentująca nieformalną grupę „Medycy dla Ukrainy” opisywała aktywność pomocową medyków, pielęgniarek, położnych, ratowników medycznych, farmaceutów. Realizacja tej pomocy zapoczątkowana została na FB (15 tys. uczestników). Polscy medycy oferują pomoc medyczną, organizują punkty triażowe, transportują zielonymi korytarzami osoby ciężko chore.

Narada tutaj