PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentyści ramię w ramię z NFZ?

08-04-2013, 00:02
Dentyści ramię w ramię z NFZ? (fot. sxc.hu)
Dentyści ramię w ramię z NFZ? (fot. sxc.hu)
Stomatolodzy reprezentujący samorząd lekarski oraz przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia chcą wspólnie wystąpić do Ministerstwa Zdrowia w kwestii trwających w resorcie prac nad nowym koszykiem świadczeń, a także ogólnej sytuacji w zakresie opieki stomatologicznej realizowanej w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Jeżeli tak się stanie, będzie to pierwszy przypadek, w którym izba lekarska i NFZ wystąpią razem, jako równorzędni partnerzy. Propozycja wspólnego frontu pojawiła się w trakcie spotkania przedstawicieli NFZ oraz Komisji Stomatologicznej NRL

.

Podczas spotkania omawiano problemy stojące przed opieką stomatologiczną w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. W trakcie rozmów Narodowy Fundusz Zdrowia, oprócz szefowej Agnieszki Pachciarz, reprezentował m.in.: zastępca prezesa NFZ ds. medycznych Marcin Pakulski. W skład stomatologiczno - prawnej delegacji samorządu lekarskiego weszli: lek. dent. Andrzej Baszkowski, lek. dent. Andrzej Cisło, lek. dent. Piotr Janik oraz mec. Wojciech Idaszak. O czym dyskutowano?

Ceny oczekiwane

Fundusz zamierza je utrzymać mimo ich nierealnej wysokości wynikającej z ograniczonego budżetu przeznaczonego przez NFZ na opiekę dentystyczną. Temat ten był zresztą mocno akcentowany przez członków samorządu. Przedstawiciele NFZ otrzymali, opracowane przez dentystów Wyliczenie kosztów 10 świadczeń stomatologicznych jako przykłady zaniżonych cen oferowanych przez NFZ. Opracowanie to ma stać się przedmiotem analizy urzędników Funduszu.

Punkty ujemne

W tej kwestii Fundusz również nie przewiduje zmian - zdecydowanie chce je utrzymać. Dentyści otrzymali jednak zapewnienie, że punkty dotyczyć będą tylko przewinień wymienionych w pkt.13-26 załącznika nr 1 do zarządzenia prezesa NFZ z 30 września 2011 r., a więc kary za np. brak wywieszki informacyjnej, czy logo nie powinny być brane pod uwagę przez komisje konkursowe.

W przypadku problemów w tej kwestii stawianych przez lokalne oddziały NFZ, należy zgłaszać je do centrali.

Agnieszka Pachciarz zapowiedziała także, że Fundusz będzie zabiegał o zmianę przepisów ustawy o ubezpieczeniu, która umożliwi przyznawanie punktów dodatnich za ciągłość udzielania świadczeń.

Kary umowne

NFZ nie zgadza się, że kary są nakładane zbyt często - na co wskazywali dentyści. Agnieszka Pachciarz stwierdziła nawet, że są one stosowane przez kontrolerów zbyt oszczędnie. Zdaniem samorządu, najpierw powinno być wezwanie świadczeniodawcy do usunięcia nieprawidłowości i dopiero w wypadku nie zastosowania się do wezwania - następowałoby nałożenie kary finansowej.

Wsteczna weryfikacja świadczeń

Problem wstecznej weryfikacji wykonanych świadczeń i odbieranie lekarzom pieniędzy za zapłacone już przez Fundusz i wcześniej niekwestionowane świadczenia wywoływał w ostatnim czasie wiele dyskusji. Fundusz twierdzi natomiast, że nie są to zdarzenia powszechne i że stosowane są wyjątkowo, w sytuacji gdy nieprawidłowości są ewidentne i znaczące.

Współczynniki korygujące

Według NFZ szanse na realizację postulatu wprowadzenia współczynników korygujących na wykonane świadczenia dla dzieci i młodzieży są znaczne.

Zmiany w kryteriach jakości i dostępności

Duże zainteresowanie Funduszu wzbudziły opracowane przez lek. dent. Andrzeja Cisło Zmiany w kryteriach jakości i dostępności. Zgodnie z decyzjami KS NRL, jest to dokument szczegółowo przedstawiający konieczność przyznawania punktów premiujących specjalizację I i II stopnia w każdej specjalności stomatologicznej. Zaproponowano też sposób punktowania, uwzględniający także inne kryteria stosowane przez NFZ, takie jak czas pracy, "popołudniówki", soboty. Opracowanie zostało przyjęte jako oficjalny dokument i będzie przedmiotem analizy NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH