- Wszyscy wiemy, że zdrowie jamy ustnej jest podstawą zdrowia ogólnego. Oczekujemy że Centers for Disease Control and Prevention (CDC) wyda rekomendacje władzom stanowym, by włączyły lekarzy dentystów, higienistki i asystentki stomatologiczne do grupy szczepionych w pierwszej kolejności, podkreśla dr. Myechia Minter-Jordan, prezydent DentaQuest Partnership for Oral Health Advancement.

- Zwłaszcza na początku pandemii osoby realizujące opiekę stomatologiczną wykonując swoje obowiązki miały najwyższe ryzyko zakażenia się SARS-CoV-2 w miejscu pracy. W efekcie w całym kraju wydano nakaz zamknięcia praktyk stomatologicznych, pozostawiając jedynie funkcjonującą doraźną pomoc stomatologiczną. Dentyści wdrożyli odpowiednie standardy bezpieczeństwa i protokoły potrzebne do przerwania dróg transmisji nowej infekcji, na tyle skutecznie, że można było wrócić do normalnego działania stomatologii, podkreśla przedstawiciel DentaQuest.

Zdrowie jamy ustnej jest podstawą zdrowia ogólnego, pandemia pokazuje to na bieżąco. Istnieją dowody na istnienie silnego związku między dobrym stanem jamy ustnej, profilaktyką chorób stomatologicznych i obniżonym ryzykiem respiratorowego zapalenia płuc (głównej przyczyny śmierci osób w stanie ciężkim z COVID-19, które wymagają mechanicznej wentylacji.

Zatem walka z pandemią COVID-19, to także dbanie o dobry dostęp do opieki stomatologicznej dla każdego pacjenta. Pracownicy gabinetów stomatologicznych powinni być jak najszybciej zaszczepieni, podkreśla DentaQuest.