PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentyści ostrzegają przed beztroskim leczeniem ortodontycznym

Autor: miro • Źródło: ms
21-01-2022, 10:39
Dentyści ostrzegają przed beztroskim leczeniem ortodontycznym Pacjent nie powinien brać się za leczenie ortodontyczne Fot. AdobeStock
Kampanię ostrzegania przed zagrożeniami związanymi z telekonsultacjami ortodontycznymi i zakupem aparatów dentystycznych przez internet – podjęło portugalskie Towarzystwo Stomatologiczne.
  • Ostrzeżenia przed zakupem aparatów dentystycznych przez internet.
  • Pacjent nie może dokonywać samooceny stanu uzębienia za pomocą zdjęć typu selfie!
  • "Ortodoncja" na własną rękę skutkować może nieodwracalnym uszczerbkiem na zdrowiu jamy ustnej.

Prezes portugalskiego Towarzystwa Stomatologicznego (OMD) Miguel Pavão mocno akcentuje, że leczenie ortodontyczne jest materią złożoną i wymaga bardzo uważnej diagnostyki, którą jest w stanie poprawnie wykonać tyko specjalista.

Ortodoncja: kampania uświadamiająca

OMD rozpoczęło kampanię ostrzegania przed zagrożeniami związanymi z telekonsultacjami ortodontycznymi i zakupem aparatów dentystycznych przez internet. Takie samo stanowisko prezentuje portugalski Urząd Regulacji Zdrowia.

Kampania, która obejmuje telewizję, radio i sieci społecznościowe, wynika z niepokoju OMD rosnącą ofertą usług stomatologicznych w internecie. Pożądany efekt terapeutyczny ma być uzyskany bez udziału dentysty. W skrajnych przypadkach jest to wręcz reklama samoleczenia ortodontycznego.

Leczenie przez internet 

- Leczenie przez internet  przeinacza zasady praktyki lekarskiej. Nie można rezygnować ze specjalistycznych konsultacji diagnostycznych, planistycznych, oceniających i kontrolnych, niedopuszczalne jest, aby de facto pacjent podejmował kluczowe decyzje w procesie leczenia – wskazuje Miguel Pavão.

Mówi on, że zdarzają się przypadki, w których sam pacjent dokonuje samooceny stanu uzębienia za pomocą zdjęć typu selfie. To stawia pod znakiem zapytania całą diagnostykę i plan leczenia. W kolejnym etapie pacjent otrzymuje przesyłkę z zestawem nakładek ortodontycznych, a monitorowanie postępów leczenia odbywa się w większości przypadków bez fizycznego kontaktu stomatologa z pacjentem.

Ortodoncja: telekonsultacje nie wystarczą 

Portugalskie Towarzystwo Stomatologiczne zaangażowało się w kampanię ostrzegającą przed poważnymi konsekwencjami takiego podejścia do korygowania ustawienia zębów, gdyż w najpoważniejszych przypadkach skutkować może to nieodwracalnym uszczerbkiem na zdrowiu jamy ustnej. Telekonsultacje upowszechniły się w czasach pandemii, jednak nigdy nie można odwrócić się od kontroli lekarskiej i wizyty u specjalisty w procesie leczenia ortodontycznego - przypomina OMD.

Ortodoncja: konieczny kontakt ze specjalistą

Miguel Pavão zwraca uwagę na to, że niezwykle ważne jest wczesne wykrycie ewentualnych powikłań, takich jak niepożądane ruchy zębów, resorpcja korzeni, problemy z dziąsłami i podparciem zębów.

Miguel Pavão doradza pacjentom, aby zawsze znali nazwisko dentysty, odpowiedzialnego za leczenie, aby mieli bezpośredni kontakt z profesjonalistą i aby nie decydowali się na realizowanie procedur bez udziału dentystów zarejestrowanych w OMD.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ortodoncja   aligner   telemedycyna  

POLECAMY W SERWISACH