PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentyści nie chcą obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19

Autor: miro • Źródło: ms
10-01-2022, 08:37
Dentyści nie chcą obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19 COVID-19: opór przeciwko obowiązkowym szczepieniom medyków (fot. Adobe)
Prawie 180 lekarzy, wśród nich wielu dentystów wystosowało list otwarty, w którym wypowiadają się przeciwko obowiązkowym szczepieniom mających chronić przed COVID-19. To protest w Niemczech.
  • Nie ma dowodów, że korzyści ze szczepienia są większe niż ryzyko zakażenia Sars-Cov-2 - twierdzą niemieccy medycy.

  • Szczepienie musi pozostać indywidualną decyzją po rozważeniu osobistego ryzyka danej osoby, w porozumieniu z zaufanym lekarzem prowadzącym - uważają sygnatariusze listów protestacyjnych.

Sygnatariusze listu protestacyjnego wzywają rząd, aby ten odstąpił od obowiązkowych szczepień przeciwko Covid-19. Oponenci twierdzą, że istnieją łagodniejsze sposoby powstrzymywania chorób zakaźnych, z mniejszymi skutkami ubocznymi. Podpisani pod protestem wskazują na dużą liczbę powikłań po szczepieniach, a nawet zgonów.

Medycy wskazują na coraz wyraźniejsze ograniczania praw podstawowych. „Stygmatyzacja i nękanie ludzi, którzy mają obawy związane ze szczepionką mRNA i którzy nie chcą się szczepić z różnych powodów… muszą się skończyć” - piszą oponenci obowiązkowych szczepień. 

Pytania o szczepionki mRNA

Należy zachować prawo do samostanowienia i nietykalności cielesnej zgodnie z Ustawą Zasadniczą, a także swobodę decyzji o leczeniu. Analiza ryzyka i korzyści dla różnych grup wiekowych musi wynikać ze szczegółowych statystyk. Nie ma dowodów, opartych na dużych populacjach, że korzyści ze szczepienia są większe niż ryzyko zakażenia Sars-Cov-2. Ewentualne szkody, spowodowane przez szczepionki mRNA, są nadal przedmiotem badań i nie można ich dokładnie określić. 

Szczepienie indywidualną decyzją każdego 

Autorzy protestu wskazują, że szczepienie musi pozostać indywidualną decyzją po rozważeniu osobistego ryzyka danej osoby, w porozumieniu z zaufanym lekarzem prowadzącym. Polityczny przymus szczepień ze wszystkimi możliwymi konsekwencjami, włącznie z zakazem wykonywania działalności zawodowej, jest równoznaczny z gwałtem na osobowości .

Większość sygnatariuszów apelu podpisało jeszcze w grudniu 2021 r. podobny list (400 medyków) do członków Bundestagu i kanclerza Niemiec Olafa Scholza. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
koronawirus   COVID-19   szczepionka  

POLECAMY W SERWISACH