PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentyści na oddziale covidowym szpitala są nieodzowni

Autor: miro • Źródło: ms
30-04-2021, 12:31
Dentyści na oddziale covidowym szpitala są nieodzowni Kamila Mohamed Vilela leczy pacjentów z COVID
Praca dentystów na oddziale intensywnej terapii ma duże znaczenie w powrocie do zdrowia zaintubowanych pacjentów z powodu COVID-19.
  • Dentyści przeprowadzają zabiegi stomatologiczne u zaintubowanych pacjentów z COVID-19.  
  • Prawidłowa opieka stomatologiczna nad zaintubowanymi pacjentami zmniejsza przypadki ciężkiego zapalenia płuc z powodu wentylacji mechanicznej o 75 proc.
  • Pacjent hospitalizowany z powodu COVID-19, który korzysta z pomocy dentystycznej, ma zdecydowanie większe szanse na przeżycie i szybki powrót do zdrowia niż osoba, która nie ma wdrożonej opieki dentystycznej.

Pielęgniarka Kamila Mohamed Vilela, jedna z pacjentek Szpitala Uniwersyteckiego Campo Grande (miasto w Brazylii z populacją ok. 1 mln osób) była intubowana przez 10 dni. W lecznicy  znalazła się z powodu COVID-19. Kiedy się obudziła, stwierdziła, że nie ma czterech zębów mądrości. Zabieg został wykonany, aby zapobiec zaostrzeniu się choroby w wyniku infekcji jamy ustnej.

- Dobrze jest mieć takie kompleksowe leczenie - powiedziała Kamila.

W trakcie pobytu na OIOM pielęgniarką, tak samo jak 60 innymi chorymi, opiekowała się chirurg stomatolog Regina Maria Raffaele.

- Prawie podwoiliśmy liczbę łóżek, a potrzeba pomocy stomatologicznej przy chorych na COVID-19 występuje przez cały czas. Jesteśmy tutaj ze wszystkimi innymi lekarzami, pracujemy ramię w ramię, aby zapewnić pacjentowi to, co możliwe i to co najlepsze  - powiedziała Regina Maria Raffaele.

- Im dłuższy czas intubacji, tym więcej może pojawić się zmian i infekcji jamy ustnej. Tym samym rośnie ryzyko dla pacjenta walczącego z koronawirusem. COVID-19 przedostaje się przez drogi oddechowe, przechodzi przez jamę ustną i w prosty sposób może spowodować zapalenie płuc, prowadząc nawet do śmierci. Dzięki protokołowi higieny jamy ustnej, liczba przypadków zapalenia płuc spada nawet o 60 proc. - wyjaśnił koordynator Szpitalnego Oddziału Stomatologii, dyrektor finansowy tej placówki, Keller de Martini.

Większość szpitali w Brazylii nie oferuje usług stomatologicznych, które mogą pomóc w ratowaniu życia. W Mato Grosso do Sul tylko ośmiu dentystów pracuje na OIOM. Według Federalnej Rady Stomatologii brakuje takich specjalistów. W całej Brazylii jest ich ok. 2 tys.

Szpital Uniwersytecki Campo Grande wdrożył usługę stomatologiczną w 2015 r. Od tego czasu udało się tam zmniejszyć u hospitalizowanych pacjentów liczbę przypadków ciężkiego zapalenia płuc, związanego z wentylacją mechaniczną, aż o 75 proc.!

Juliana Franco, chirurg dentysta, przebywa w Hospital das Clínicas w São Paulo od 18 lat i mówi, że na OIOM dentysta nigdy nie był bardziej potrzebny niż teraz. Pacjent hospitalizowany z powodu COVID-19, który korzysta z pomocy dentystycznej, ma zdecydowanie większe szanse na przeżycie i szybki powrót do zdrowia niż osoba, która nie ma wdrożonej opieki dentystycznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH