PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentyści dołączą do zintegrowanego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie?

07-08-2013, 00:02
Dentyści dołączą do zintegrowanego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie? (fot. Fotolia)
Dentyści dołączą do zintegrowanego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie? (fot. Fotolia)
Od kilku miesięcy, głównie za sprawą Marka Michalaka - Rzecznika Praw Dziecka, toczy się ogólnopolska dyskusja, poświęcona roli stomatologów w kwestii zapobiegania seksualnego wykorzystywania nieletnich. Apel do lekarzy dentystów, poparty dość przekonującą argumentacją, zmobilizował wiele jednostek edukacyjnych. Wdrażają one programy nauczania, które pozwalają na zbadanie i ocenę  zjawisk przemocy wobec dzieci. Okazuje się, że podobnych inicjatyw jest więcej. Wielkopolska Fundacja ETOH realizuje projekt pt. "Wzmocnienie udziału służby zdrowia w działaniach na rzecz wspierania ofiar przemocy w rodzinie w ramach zintegrowanego systemy przeciwdziałania przemocy w rodzinie".

Projekt realizowany jest w Wielkopolsce. Jego adresatami (łącznie 250 osób) są wszyscy pracownicy ochrony zdrowia, a więc i lekarze dentyści. Mogą brać w nim udział także studenci stomatologii.

Celem projektu jest uzupełnienie systemu wsparcia ofiar przemocy w rodzinie poprzez zaktywizowanie i merytoryczne przygotowanie służb medycznych mających kontakt z ofiarami przemocy. Autorzy chcą zwiększyć wrażliwość lekarzy na sygnały przemocy oraz na sytuację osób doznających przemocy. Uczestnicy projektu poznają zasady posługiwania się narzędziami procedury "Niebieskiej Karty".  Wszystko po to, aby umieć rozpoznać ofiarę przemocy i wiedzieć jak jej pomóc.

W ramach projektu planowane są szkolenia dla służb medycznych. Osobno prowadzone będą zajęcia edukacyjne dla studentów Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, który jest partnerem projektu. Opracowany będzie informator nt. procedury "Niebieskie Karty". Projekt zwieńczy konferencja: "Forum doświadczeń podmiotów realizujących procedurę Niebieskiej Karty.

Projekt, współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego, wspiera Wielkopolska Izba Lekarska oraz Kolegium Pielęgniarek i Położnych Rodzinnych w Polsce. Patronat honorowy objął minister pracy i polityki społecznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH