• Nożyce cen i kosztów dramatycznie się rozwarły i grożą zapaścią leczenia stomatologicznego „na NFZ” - przestrzega Komisja Stomatologiczna Wielkopolskiej Izby Lekarskiej
  • Wycena punktacji wielu procedur w katalogu świadczeń stomatologicznych nie zmieniła się od 13 lat
  • KS WIL zainteresowana pracami w Komisji Bioetycznej rozpoczynającej się kadencji

Komisja Stomatologiczna Wielkopolskiej Izby Lekarskiej zgłosiła postulat dotyczący składu osobowego Komisji Bioetycznej. W opinii stomatologów – samorządowców powinien się w niej znaleźć lekarz dentysta.

Członkowie KS WIL twierdzą także, że restrykcja stanowiąca, iż członek WIL nie może wchodzić w skład więcej niż dwóch komisji problemowych -nie powinien dotyczyć Komisji Stomatologicznej.

Komisja Stomatologiczna WIL pracuje w składzie:
przewodniczący lek. dent. Jacek Zabielski 
wiceprzewodnicząca dr n. med. Anna Kurhańska - Flisykowska,
sekretarz dr n. med. Ewelina Golusińska-Kardach,
lek. dent. Jarosław Lisiecki,
lek. dent. Paweł Jarus,
lek. dent. Dagmara Kubiak,
lek. dent. Łucja Kasior,
lek. dent. Stefania Soboń.

Krytyka wycen świadczeń stomatologicznych na NFZ 

Przypomnijmy, że KS WIL ostro krytykowała finansowanie stomatologii "na NFZ". Oto główne wątki stanowiska dentystów z Wielkopolski

Nożyce cen i kosztów dramatycznie się rozwarły i grożą zapaścią leczenia stomatologicznego „na NFZ”. Wycena punktacji wielu procedur w katalogu świadczeń stomatologicznych, finansowanych ze środków publicznych, pozostaje niezmieniona od kilkunastu lat. Tymczasem inflacja, dotykająca branżę, wynosi 30 proc.

 

Rozmowy z NFZ na temat finansowania stomatologii są miłe, ale nic z nich  nie wynika, a sytuacja dla pacjentów i leczących ich lekarzy dentystów robi się dramatyczna.


Sytuacja stomatologii, funkcjonującej w ramach publicznej ochrony zdrowia, grozi zapaścią w leczeniu pacjentów, niestety proces ten już został zainicjowany.

 

Stawki wypłacane lekarzom dentystom w ramach kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia nie przystają do rzeczywistości. Wycena punktacji wielu procedur w  katalogu świadczeń stomatologicznych, finansowanych ze środków publicznych, pozostaje niezmieniona od 13 lat. W efekcie kolejne praktyki stomatologiczne rezygnacją ze współpracy z NFZ, a co za tym idzie ograniczenie dostępu do publicznej opieki zdrowotnej jest coraz większe.