PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentyści będą szczepić przeciwko COVID-19?

smn
02-12-2020, 13:37
Dentyści będą szczepić przeciwko COVID-19? Początkowo w Polsce trzeba będzie rozdystrybuować 45 mln dawek szczepionki na COVID-19 (fot. pixabay)
W masowej akcji szczepień przeciwko COVID-19 mają wziąć wziąć udział dentyści, ale w Stanach Zjednoczonych. Czy rząd w Polsce wpadnie na taki pomysł?

Szczepionki  chroniące przed COVID-19 coraz bliżej rejestracji i masowej dystrybucji. Pozostaje sprawnie zorganizować ogólnokrajową akcję podawania szczepionki.

W Stanach Zjednoczonych powstał pomysł, by w te działania zaangażować dentystów. Jak mówi jeden z amerykańskich stomatologów, Peter Kulka w rozmowie z TV CBS robienie zastrzyków to jego druga natura, ponieważ wykonuje codziennie od 50-100 iniekcji. 

W USA akcja szczepień ma objąć 328 million ludzi, więc wymaga dużej mobilizacji służby zdrowia. Tymczasem stomatolodzy po krótkim szkoleniu na temat zasad przechowywania szczepionek mogą odciążyć, przynajmniej w części, szpitale i przychodnie zdrowia.

- Wiemy jak obchodzić się z pacjentami, wiemy jak podawać leki metodą iniekcji, a jeśli tylko istnieją jakieś specjalne wymogi, czy zasady podawania szczepionki przeciwko COVID-19, z pewnością możemy szybko je sobie przyswoić, mówi inny dentysta Miguel Ortiz. 

Prezydent elekt Joe Biden zaapelował do nas wszystkich, jako obywateli, abyśmy się pozbyli COVID-19. A to jest zdecydowanie skuteczne działanie, którego, jako właściciele prywatnych gabinetów możemy się podjąć, dodaje Peter Kulka. 

W Polsce rząd chce zapewnić dostęp do szczepionek w każdej gminie. Złożono zamówienia na 45 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19, będą one darmowe, dobrowolne i dwudawkowe. Planowane są punkty szczepień przeciwko COVID-19 w jednostkach POZ, pozostałych miejscach opieki zdrowotnej, jednostkach mobilnych, które będą dokonywały szczepień w różnych miejscach w Polsce, oraz w szpitalach rezerwowych - zapowiedział 2 grudnia br. premier Mateusz Morawiecki.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH