PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentyści będą edukować rodziców niepełnosprawnych pacjentów

13-11-2012, 05:55
Dentyści będą edukować rodziców niepełnosprawnych
Dentyści będą edukować rodziców niepełnosprawnych
W najbliższą sobotę w Gdańsku, niepełnosprawni oraz ich rodziny ze Stowarzyszenia Ja też dowiedzą się jak dbać o zęby i prawidłowy zgryz dzieci. W obliczu barier chorych w dostępie do leczenia stomatologicznego to inicjatywa, o której warto mówić

Pacjenci niepełnosprawni stanowią grupę wysokiego ryzyka występowania chorób jamy ustnej, pomimo to, nie mają zagwarantowanej stałej opieki stomatologicznej na specjalnych zasadach, które byłyby  dostosowanych do stopnia ich niepełnosprawności umysłowej i fizycznej. Jak podkreślają specjaliści, nie zawsze barierami są tylko ceny i ograniczona liczba gabinetów dentystycznych podejmujących się leczenia problemem jest brak zainteresowania rodziców leczeniem dzieci.

Członkowie Stowarzyszenia Ja też Inicjatywa na Rzecz Osób z Zespołem Downa ich Rodzin i Przyjaciół organizują regularnie prozdrowotne spotkania edukacyjne. Tym razem prelegentami będą dentyści. Dr Małgorzata Maraszkiewicz Kulesza (specjalista stomatologii dziecięcej) oraz dr n.med. Dorota Wojda (specjalista ortodoncji), opowiedzą uczestnikom spotkania:

jak dbać o zęby zanim się pojawią,
jak uśmierzyć ból wyrzynających się ząbków,
jak zachęcić dziecko do mycia zębów,
jak zapobiegać próchnicy,
jak walczyć z próchnicą,
czy zgrzytanie zębów, to coś normalnego,
na kiedy zaplanować pierwszą wizytę u dentysty,
jaką szczotkę i jaką pastę wybrać,
o opóźnieniach w wyrzynaniu się zębów,
o profilaktyce wad zgryzu,
jak wygląda wczesna terapia ortodontyczna w zespole Downa,
czy płytka podniebienna jest potrzebna, a jeśli tak, to kiedy.

Przy tej okazji, dentystom warto przypomnieć, że nie każdy pacjent niepełnosprawny wymaga leczenia w znieczuleniu ogólnym. Niektóre zabiegi można przeprowadzić klasycznie. To bardzo istotne, ponieważ rodzice niepełnosprawnych dzieci często powtarzają, że nie chcą je poddawać pociech, często obarczonych wieloma schorzeniami, zabiegom w znieczuleniu ogólnym. Należałoby zrozumieć ich obawy i w pierwszej kolejności rozważać możliwość przeprowadzenia zabiegu w warunkach standardowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   leczenie niepełnosprawnych   Inicjatywy  

POLECAMY W SERWISACH