Dentobusy na potęgę lakierują zęby

To oczywiste, że załogi dentobusów, rozpoczynając pracę w terenie, musiały w pierwszej kolejności ocenić stan uzębienia uczniów, aby później przystąpić do leczenia. Stąd wyjaśnienia składane w 2018 r., że podstawową aktywnością lekarzy dentystów, wynikającą z realizacji programu dentobusów, nie jest leczenie tylko diagnostyka. Drugi rok funkcjonowania mobilnych gabinetów dentystycznych nie zmienił sytuacji. To zrozumiałe, gdyż stosunkowo rzadko dentobusy trafiają drugi lub trzeci raz w to samo miejsce, aby realizować naprawę tego co należałoby naprawić (zgodnie z uprzednią oceną).
Trudno porównywać intensywność realizowanych usług w 2018 i 2019 r. Dane za 2019 r. obejmują tylko 8 miesięcy. Z kolei rok 2018 był specyficzny, gdyż dopiero wówczas ogłaszano konkursy na realizowanie usług w dentobusach. Niekiedy kilkakrotnie ponawiano je ze względu na brak chętnych świadczeniodawców. Ostatnie dentobusy wyjeżdżały w trasę w październiku 2018 r.
Zestawienie: za Komisją Stomatologiczną NRL
Dentystów zniechęca do podjęcia pracy w dentobusie ograniczony zakres usług, jakie można wykonać w tych warunkach. Nie ma odpowiedniego sprzętu potrzebnego choćby do leczenia kanałowego zębów. Sporą niewygodą okazuje się też fakt, że dentobusy nie są wyposażone w toalety. Dlatego lekarze wolą stacjonować w dużych miastach, aniżeli jeździć w głąb wiosek.
Problematyczne dla dentystów okazały się także kwestie organizacyjne. Ten gabinet, który w województwie podpisał kontrakt z NFZ na leczenie w dentobusie, musiał wykupić ubezpieczenie OC dla auta. Poza tym kłopotliwa jest konieczność pobrania zgody na leczenie. Najpierw młody człowiek musi przynieść zgodę na samo badanie, a gdy okazuje się, że potrzebne jest leczenie, to dentysta jest zobowiązany odebrać kolejną zgodę od opiekuna dziecka. Wszystko to komplikuje udzielanie świadczeń w dentobusach.
NIK w połowie 2018 r. opublikowała raport o opiece zdrowotnej nad dziećmi i uczniami, nie zostawiając suchej nitki na dentobusach. Podano, że w niewielu szkołach uczniowie mogą skorzystać z gabinetów stomatologicznych. Znajduje się tam tylko ok. 600 gabinetów (700 według rządu), czyli ponad 7 proc. ogólnej ich liczby (z 8,6 tys.).
W województwach lubuskim i podkarpackim w ogóle nie ma w szkołach gabinetów stomatologicznych. NIK uznała, że zakup dentobusów był działaniem doraźnym i nie poprawił stanu uzębienia u dzieci i młodzieży.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Koronawirus 24 stycznia: 110 zgonów i 4683 zakażeń
newsDENT -
Śmierć w wyniku przedawkowania leków przeciwbólowych z obawy przed wizytą u dentysty
lifeDENT -
Koronawirus 23 stycznia: 346 zgonów i 6322 zakażeń
newsDENT -
Przy niedoborze witaminy D cztery razy wyższe ryzyko COVID-19
techDENT -
Lekarz i lekarz dentysta spoza UE: niebezpieczne „uproszczenia” ministra zdrowia
lexDENT -
Andrzej Matyja: pwz nadaje wyłącznie samorząd lekarski, a nie Ministerstwo Zdrowia
lexDENT -
Centrum Estetique na szybkiej ścieżce rozwoju
bizDENT -
UM we Wrocławiu: wolnych 6 etatów dla asystentów na stomatologii
eduDENT
-
NFZ: bezlimitowe świadczenia stomatologiczne dla pacjentów do 18 r. ż.
newsDENT -
Obowiązek sprawozdawczy w 2021 r.
lexDENT -
Z sądu: dentysta nie zawinił uszkodzenia nerwu trójdzielnego
lexDENT -
W szpitalach węzłowych szczepieni dentyści przeciwko COVID-19
newsDENT -
COVID-19: gdzie telefonować w sprawie szczepień grupy zero
newsDENT -
Umowy z NFZ pokazują postępującą agregację rynku stomatologicznego, czy tylko?
newsDENT -
Lekarze i lekarze dentyści: zasady pracy w pandemii nie do przyjęcia
lexDENT -
OIL Gdańsk: rozliczenia kontraktów stomatologicznych
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Mielec, podkarpackie -
lekarz dentysta
Katowice, Giszowiec, śląskie -
lekarz dentysta
Przemyśl, podkarpackie -
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie