Usługi w dentobusie będzie świadczyła placówka z Dąbrowy Górniczej. Z informacji Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że dopinane są ostatnie szczegóły techniczne dotyczące różnych pozwoleń (np. w kwestii odpadów medycznych).

Miesięczny ryczałt na utrzymanie dentobusu to ok. 7 tys. zł (paliwo, ubezpieczenie, płaca dla kierowcy), z kolei NFZ podpisał kontrakt na świadczenie usług w dentobusie za kwotę ok. 15 tys. zł. To niewiele. Rzecznik prasowy śląskiego oddziału Małgorzata Doros nie wyklucza, że kwota może ulec zmianie w zależności od potrzeb.

Mobilne gabinety stomatologiczne mają jeździć tam, gdzie brakuje stomatologów, czyli głównie po terenach wiejskich. - Jednak - jak na razie - jedyne chętne do przyjęcia w regionie dentobusu okazały się władze Kłobucka.

NFZ ma nadzieję, że gmin i szkół zainteresowanych leczeniem będzie przybywać. W mobilnych gabinetach można: zęby lakować, fluoryzować, wykonać zdjęcie RTG oraz leczyć albo też skierować na leczenie, jeśli będzie bardziej skomplikowane.

Krytycy pomysłu pytają, jak NFZ wyobraża sobie np. leczenie kanałowe zębów, które wymaga kilku wizyt?

Więcej: Dziennik Zachodni