Dentobus postcovidowy

Trzeba uczciwie powiedzieć, że wielu lekarzy dentystów, mających kontrakty z NFZ, na taką informację odetchnęło z ulgą. Wyznaczono bowiem kogoś, kto miał opiekować się osobami niosącymi duże ryzyko zakażenia, a strach był powszechny i dojmujący.
Świadczeniodawca, realizujący leczenie stomatologiczne w dentobusach, otrzymywał za czas pracy ryczałt, w podobnej formule jak to jest w przypadku pomocy doraźnej. W ten sposób zapewniono gotowość lekarzy stomatologów, którzy w razie potrzeby musieli nieść pomoc pacjentom ze stwierdzonym zakażeniem koronawirusem. Eufemizmem będzie powiedzenie, że w pierwszym okresie pandemii nie było nadmiaru chętnych do realizowania zadań przypisanych załogom dentobusów.
Dr Paweł Korneta dyrektor generalny firmy Corten Medic, podmiotu, który realizuje świadczenia m.in. w dwóch dentobusach na terenie woj. mazowieckiego i świętokrzyskiego przyznaje w rozmowie z infoDENT24.pl, że nie udało się uniknąć problemów, które trzeba było szybko rozwiązywać.
- Wśród natłoku informacji o kolejnych zakażeniach, obostrzeniach, czy sytuacji w kraju, trudno było dotrzeć z informacją do covidowego pacjenta potrzebującego pilnej stomatologicznej pomocy. Mieliśmy problem z dotarciem m.in. do telewizji, radia, mediów internetowych, aby przekazać ważną informację, że pacjenci ze stwierdzonym koronawirusem mają możliwość otrzymania pomocy w Corten Medic - mówi dyrektor dr Paweł Korneta.
Jednym z problemów było chociażby ustalenie spójnego, określonego w przepisach reżimu pracy załogi dentobusu.
- Podczas narad z dyrektorami Sanepidu i z władzami terenowymi dyskutowaliśmy wiele kwestii. Decyzji wymagał chociażby taki drobny szczegół - co zrobić, gdy osoba zakażona koronawirusem, przebywająca na kwarantannie, znajdzie się w dentobusie, a w tym samym czasie policja skontroluje jej obecność w miejscu zamieszkania. W wielu kwestiach od animatorów polityki zdrowotnej otrzymywaliśmy carte blanche, chociaż wcale z takiego rozwiązania nie byliśmy zadowoleni. Cóż, początek pandemii był czasem deficytu jasnych i spójnych procedur – mówi rozmówca infoDENT24.pl.
W 2021 r. dentobusy wracają do zadań jakie wyznaczono im podczas startu programu opieki stomatologicznej nad uczniami. Na pytanie czy w obecnych uwarunkowania pandemicznych jest do kogo wracać, dr Paweł Korneta zapewnia, że już pod koniec 2020 r. do Corten Medic zaczęły napływać liczne zapytania ze strony rodziców, ale i władz terenowych o możliwość pojawienia się dentobusu w konkretnej gminie.
- To, że szkoły funkcjonują w mniejszym zakresie nie osłabiło w zdecydowany sposób popytu na nasze usługi. Z pewnością będziemy przyjmować kilkakrotnie mniej dzieci niż zazwyczaj, a przypomnę, że przed pandemią mieliśmy od 30 do nawet 50 młodych pacjentów w trakcie dnia pracy. Naszą wydajność najbardziej ogranicza reżim sanitarny, związany m.in. z koniecznością zachowania większych odstępów czasu pomiędzy przyjęciami kolejnych pacjentów. To jest pewien problem w funkcjonowaniu dentobusów, gdyż ekstensywny czas pracy obniża oczywiście efektywność ekonomiczną mobilnego gabinetu stomatologicznego – ocenia rozmówca infoDENT24.pl.
- Ryczałt na funkcjonowanie dentobusu, jest bardzo skromnie skrojony pod rzeczywiste koszty stałe, związane z utrzymaniem pojazdu w gotowości do pracy. W naszym przypadku, ze względów logistycznych, w trasę jadą co najmniej dwa pojazdy. W dentobusie jest miejsce dla kierowcy, pełniącego też rolę operatora technicznego i lekarza dentysty. Pomocy stomatologicznej, czy drugiemu zespołowi medycznemu zapewniamy przejazd we własnym zakresie - mówi dr Paweł Korneta.
Tak czy inaczej, dentobusy przetrwały czas covidowej zawieruchy. Co natomiast z gabinetami stomatologicznymi funkcjonującymi w szkole? W tym przypadku sytuacja jest bardziej skomplikowana.
– Mamy w naszej strukturze kilkanaście szkolnych gabinetów stomatologicznych, w tym funkcjonujących w szkołach. Faktem jest, że czas pandemii jest dla nich czasem zawieszenia. W pierwszym okresie gabinety zlokalizowane bezpośrednio w budynkach szkolnych zostały zamknięte, gdyż taką decyzję podjął rząd. Później nie mogły funkcjonować, bo szkoły większą część roku świeciły i świecą pustkami. Przez COVID-19 liczba uczniów w szkołach się zmniejsza a strach przed pójściem do gabinetu stomatologicznego wręcz rośnie. Na szczęście, dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu sanitarnemu naszych gabinetów zlokalizowanych obok placówek oświatowych, możemy nadal normlanie przyjmować potrzebujących pacjentów – mówi dr Paweł Korneta.
Hibernacja pracy szkolnych gabinetów stomatologicznych to tylko część problemów.
- W I połowie 2020 r. nasze obroty związane ze świadczeniami stomatologicznymi mocno spadły. Sytuacja się normuje, ale bardzo powoli - ocenia dr Paweł Korneta. – Mimo to, jesteśmy przygotowani, aby w każdej chwili uruchomić opiekę stomatologiczną w szkołach. Problem próchnicy nie zniknął, a uczniowie nadal borykają się z dolegliwościami i skutkami mocno ograniczonego dostępu do dentysty. Często nie są oni również w odpowiedni sposób uczeni profilaktyki. Właśnie dlatego staramy się wychodzić naprzeciw ich potrzebom. Mamy lekarzy, mamy zasoby - w tym materiały edukacyjne on-line - które na pewno wykorzystamy, aby mimo pandemii zadbać o zdrowie naszych młodych pacjentów – dodaje dyrektor Corten Medic.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE:
» Walne Zebranie PTSD w Dniu Dziecka
newsDENT» Konkurs na realizatora programu profilaktyki stomatologicznej. Wartość umowy 60 tys. zł
bizDENT» W maju rozdadzą szczoteczki soniczne pierwszoklasistom
newsDENT» Jest program profilaktyki jamy ustnej dla szkół. MZ podpowiada jak wziąć w nim udział
newsDENT
-
Podwyżki dla lekarzy w Sejmie. Czy ustawa rozwiąże konflikt
lexDENT -
Dentysta usuwa niewłaściwy ząb. Sprawa w biurze praw konsumenta
lifeDENT -
Ból podczas żucia, bóle głowy. Skutek COVID-19. Ocena lekarzy
techDENT -
To najlepsze zawody świata. Płacą najlepiej, a stresu mało. W TOP 20 dwa zawody medyczne
bizDENT -
Walne Zebranie PTSD w Dniu Dziecka
newsDENT -
Lekarze chcą się leczyć bez kolejki. Jest apel do ministra zdrowia
lexDENT -
Bezdech senny. Groźna choroba. Jak zminimalizować niebezpieczeństwo?
techDENT -
Jak znaleźć wartościowego dentystę. Ten sposób się sprawdza
bizDENT
-
Rusza walka o indeksy. To najbardziej oblegany kierunek studiów w Polsce
eduDENT -
Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca. Nowa najwyższa pensja minimalna to 8210 zł
bizDENT -
Studia stomatologiczne. Nawet 50 kandydatów na jedno miejsce. Na dniach rusza rekrutacja
eduDENT -
Będzie nowy zawód medyczny. Nabór na specjalizację do 31 maja
newsDENT -
Czarny włochaty język po terapii antybiotykiem. Na te leki trzeba uważać
techDENT -
Higienistka dentystyczna zarobi nawet 33 tys. zł miesięcznie. Gdzie tyle płacą?
bizDENT -
Dodatkowa opłata u dentysty na NFZ bezprawna. RPP zajął stanowisko
lexDENT -
W tych miejscach dentysta zarabia najwięcej. Średnia roczna pensja może wynieść 792 tys. zł
bizDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie -
lekarz dentysta
ZĄBKI, mazowieckie -
asystent/ka stomatologiczna
Warszawa, mazowieckie -
lekarz dentysta
Marki, mazowieckie
KURSY LAST MINUTE
-
Co każdy "implantolog" o prawie...
szkolenie internetowe, cała Polska -
MIKROCHIRURGICZNA RESEKCJA...
Gdańsk, pomorskie -
Konferencja dla lekarzy i techników...
Jachranka , mazowieckie -
Praktyczne aspekty implantacji -...
Warszawa, mazowieckie