PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentobus nie tylko dla uczniów

ms
07-10-2020, 11:04
Dentobus nie tylko dla uczniów Dentysta w karetce (foto: pixabay)
W Polsce wyraz dentobus kojarzy się z opieką stomatologiczną nad uczniami, w Niemczech to sposób na leczenie osób zdecydowanie starszych.

Dentobus dla seniorów pracuje w Straubing (Bawaria) od ok. ośmiu lat. To mobilny gabinet dentystyczny w karetce pogotowia, która przyjeżdża bezpośrednio do pacjenta. Takie rozwiązanie usilnie promuje Ernst Binner, prezes Stowarzyszenia Stomatologii Dolnej Bawarii.

Oferta mobilnej praktyki stomatologicznej skierowana jest przede wszystkim do mieszkańców domów opieki, którym w taki sposób łatwiej jest zapewnić opiekę stomatologiczną. Dzięki temu można by zwrócić większą uwagę na profilaktykę i zwalczać choroby jamy ustnej na wczesnym etapie. Kolejną wielką zaletą jest to, że pacjent może być leczony na miejscu i nie trzeba go zabierać karetką do gabinetu dentystycznego. Nawet przykutym do łóżka mieszkańcom DPS można z łatwością zapewnić opiekę, ponieważ wszyscy pacjenci mogą być przewiezieni do karetki w pozycji leżącej i tam poddani leczeniu. W ten sposób jedna karetka może zapewnić pomoc od 10 do 20 pacjentom dziennie.

Koszty eksploatacji karetki nie są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym, ale koszty transportu pojedynczego pacjenta do gabinetu dentystycznego – już tak. To sytuacja paradoksalna dla starosty Petera Dreiera i burmistrza Alexandra Putza (miasto i powiat Landshut), zwłaszcza że korzyści są oczywiste. Włodarze miasta chcą upowszechnić mobilne leczenie seniorów. 

- Nie tylko w taki sposób leczyć można znacznie więcej mieszkańców, ale takie rozwiązanie jest korzystne dla pacjentów, dla których leczenie w miejscu zamieszkania powoduje znacznie mniejszy stres. Dentobus stanowi znacząca ulgę, zwłaszcza dla osób z demencją, którym trudno jest opuścić znane otoczenie – ocenia Putz.

- Karetka jest swoistą, mającą wszelkie certyfikaty salą zabiegową (od wymagań higienicznych po sprzęt medyczny). Urządzenia można sterylizować w odpowiednim unicie - wyjaśnia Ernst Binner. - Oznacza to, że w karetce możliwe są skomplikowane interwencje dentystyczne, takie jak leczenie kanałowe. Wyjątkiem są zdjęcia rentgenowskie, których nie wolno tu wykonywać ze względu na wymagania dotyczące ochrony przed promieniowaniem – dodaje Ernst Binner.

Karetka nie jest na stałe przekształcona w gabinet dentystyczny. Sprzęt stomatologiczny daje się szybko zmontować i zdemontować, a dzięki klimatyzacji i ogrzewaniu pojazd użytkowany być może o każdej porze roku.

Twórcy dentobusu są przekonani do tej koncepcji i zapowiedzieli, że skontaktują się z ministrem zdrowia, aby koszty mobilnej praktyki dentystycznej mogły być pokrywane przez firmy ubezpieczeniowe. Zaapelowali też do dentystów w regionie o powielanie tej oferty. - Społeczeństwo się starzeje - dlatego też naszym obowiązkiem jest zapewnienie starszym obywatelom dobrej opieki, także w dziedzinie stomatologii – przekonuje Ernst Binner.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentobus   opieka stomatologiczna seniorów  

POLECAMY W SERWISACH