Na Śląsku chorzy na COVID-19 przyjmowani są w Poradni Ogólnostomatologicznej numer 1 w Gliwicach przy ulicy Gwiazdy Polarnej 50. Taką sytuację komentuje w rozmowie z Radio 90 Małgorzata Doros, rzeczniczka śląskiego oddziału NFZ.

- Personel, który miałby obsługiwać dentobus, który miałby dojeżdżać do osób w kwarantannie to była decyzja wspólna – zarówno NFZ, który ma sfinansować to świadczenie jak i Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w porozumieniu z częścią stomatologiczną Śląskiej Izby Lekarskiej. Niestety nie udało się na ten moment znaleźć personelu medycznego, który chciałby się podjąć takiego działania w dentobusie. Dlatego cieszymy się, że poradnia w Gliwicach zdecydowała się przyjmować pacjentów, nie tylko wspierać ich teleporadą ale i wizytami osobistymi.

Cały czas rekomendowana jest teleporada, chociaż ta w stomatologii nie może mieć pierwszorzędnego znaczenia. Konsultacja na odległość z reguły stanowi tylko pierwszy etap leczenia, należy jednak – w miarę możliwości – z takiej formy kontaktu ze specjalistą korzystać, gdyż w ten sposób pacjent można zapewnić bezpieczeństwo sobie i personelowi medycznemu.

Więcej: radio 90