• Oferta badań profilaktycznych "na NFZ" jest całkiem spora. Gdyby ktoś chciał z nich skorzystać - w rok zaoszczędziłby ok. 450 zł 
 • Przegląd jamy ustnej można wykonać „na NFZ” trzy razy w ciągu roku, a czyszczenie zębów z kamienia – raz na 12 miesięcy.
 • Standard kontraktowych usług profilaktycznych zbliżony jest do tych oferowanych bez refundacji. Jedyne utrudnienie może wiązać się z koniecznością znalezienia gabinetu realizującego kontrakt z Funduszem 
 • Budżet NFZ na leczenie stomatologiczne w ostatnich latach niewiele przekraczał 2 mld zł (2,4 mld zł w 2022 r., 2,8 mld zł - według założeń na 2023 r.). To statystycznie rzecz ujmując - czyni 80 zł na jedną wizytę

Darmowa wizyta u dentysty do 450 zł raz na rok. To pakiet, z którego warto skorzystać

Dla wielu osób koszyk stomatologicznych świadczeń gwarantowanych jest zbyt ubogi. W wielu przypadkach leczenie "na NFZ" nie odpowiada współczesnym osiągnięciom medycyny. Z tego powodu część pacjentów z zasady rezygnuje z oferty przygotowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

To błąd, bo przy takim założeniu wiele osób pozbawia się możliwości skorzystania z refundowanych zabiegów profilaktycznych i higienizacyjnych, a te znajdują się w pakiecie każdego gabinetu stomatologicznego pracującego w oparciu o kontrakt z NFZ.

Oszczędności rzędu 450 zł w skali roku

Faktem jest, że w porównaniu z cennikiem procedur interwencyjnych – zabiegi profilaktyczne nie obciążają nadmiernie kieszeni pacjentów, jednak ten, kto zdecyduje się na ofertę dostępną w ramach NFZ - może w skali roku zaoszczędzić ok. 450 zł. Taką kwotę wyliczył Przemysław Terlecki w biznes.interia.pl.

Cenniki usług stomatologicznych, opłacanych z kieszeni pacjenta, wskazują, że za wykonanie skalingu należy zapłacić od 150 do 200 zł. Natomiast przegląd jamy ustnej to koszt od 80 zł do 100 zł. Z uwagi na fakt, że przegląd można wykonać „na NFZ” trzy razy w ciągu roku, a czyszczenie zębów z kamienia – raz na 12 miesięcy - w portfelu pacjenta, korzystającego z usług refundowanych, zostałoby ok. 450 zł. Tę kwotę można by dołożyć zatem do „prywatnego” leczenia stomatologicznego.

Wczesna profilaktyka chroni przed bólem fizycznym i finansowym

W stomatologii wczesna profilaktyka jest szczególnie uzasadniona, gdyż pozwala uchwycić niepokojące zmiany, chociażby próchnicowe, w ich pierwszym stadium. Wówczas szybka interwencja skutecznie zapobiega wszelkim dolegliwościom bólowym, towarzyszącym leczeniu, gdy podejmowane jest ono zbyt późno. Małoinwazyjne procedury lecznicze to także zazwyczaj stosunkowo niski koszt ich wykonania.

Standard usług profilaktycznych „na NFZ” jest zbliżony do tych oferowanych bez refundacji. Jedyne utrudnienie może wiązać się z koniecznością znalezienia gabinetu realizującego kontrakt z Funduszem. Kolejki – w przypadku profilaktyki - nie są jednak zbyt dużym problemem, bo gdy ząb nie boli zawsze można wizytę zaplanować z dużym wyprzedzeniem.

Refundowane usługi profilaktyczne 

Gdyby z takiej podpowiedzi skorzystali wszyscy uprawnieni to pieniądze w kasie publicznego płatnika skończyłyby się po … dwóch miesiącach. O jakimkolwiek leczeniu nie byłoby wówczas mowy.

Skąd to wyliczenie? Z usług dentystów Polacy korzystają w ciągu roku 20 - 30 mln razy – podaje GUS. Z uwagi na fakt, że budżet NFZ na leczenie stomatologiczne w ostatnich latach niewiele przekraczał 2 mld zł (2,4 mld zł w 2022 r., 2,8 mld zł - według założeń na 2023 r.). To statystycznie rzecz ujmując  - czyni 80 zł na jedną wizytę. 

Wartość punktowa profilaktycznego świadczenia stomatologicznego wyceniana jest od 15 do 66 punktów. Co przekłada się na pieniądze płacone dentyście rzędu 30 - 100 zł. Tyle otrzymuje stomatolog pracujący "na NFZ", który zajmuje się profilaktyką pacjenta.  

Badania kontrolne i profilaktyczne przysługujące pacjentom leczącym się „na NFZ”.

 • Badanie lekarskie stomatologiczne, które obejmuje również instruktaż higieny jamy ustnej
  Świadczenie jest udzielane 1 raz w roku kalendarzowym.
 • Badanie lekarskie kontrolne
  Świadczenie jest udzielane 3 razy w roku kalendarzowym.
  W przypadku kobiet w ciąży i w okresie połogu świadczenie jest udzielane nie częściej niż 1 raz na kwartał.
 • Konsultacja specjalistyczna
  Świadczenie obejmuje badanie lekarza specjalisty z krótką pisemną oceną i wskazaniami diagnostycznoterapeutycznymi dla lekarza prowadzącego, bez połączenia z innymi świadczeniami gwarantowanymi.
 • Usunięcie złogów nazębnych z 1/2 łuku zębowego.
  Świadczenie jest udzielane 1 raz w roku kalendarzowym w obrębie całego uzębienia.
 • Zabezpieczenie profilaktyczne bruzd lakiem szczelinowym - każdy ząb.
  Świadczenie dotyczy bruzd pierwszych trzonowców stałych i jest udzielane 1 raz do ukończenia 8. roku życia oraz bruzd drugich trzonowców stałych i jest udzielane 1 raz do ukończenia 14. roku życia.
 • Lakierowanie zębów 1/4 łuku zębowego.
  Świadczenie dotyczy wszystkich zębów stałych i jest udzielane nie częściej niż 1 raz na kwartał - za każdą 1/4 łuku zębowego.
  Świadczenie jest udzielane dzieciom i młodzieży do ukończenia 18. roku życia.

Świadczenia dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia

 • Badanie lekarskie stomatologiczne, które obejmuje również instruktaż higieny jamy ustnej.
  Świadczenie jest udzielane 1 raz w roku kalendarzowym.
 • Badanie lekarskie kontrolne.
  Świadczenie jest udzielane 3 razy w roku kalendarzowym.
  W przypadku kobiet w ciąży i w okresie połogu świadczenie jest udzielane nie częściej niż 1 raz na kwartał.
 • Konsultacja specjalistyczna.
  Świadczenie obejmuje badanie lekarza specjalisty z krótką pisemną oceną i wskazaniami diagnostycznoterapeutycznymi dla lekarza prowadzącego (bez połączenia z innymi świadczeniami gwarantowanymi).
 • Usunięcie złogów nazębnych z 1/2 łuku zębowego.
  Świadczenie jest udzielane 1 raz w roku kalendarzowym w obrębie całego uzębienia.
 • Lakierowanie zębów 1/4 łuku zębowego.
  Świadczenie dotyczy wszystkich zębów stałych i jest udzielane nie częściej niż 1 raz na kwartał - za każdą 1/4 łuku zębowego.
 • Usunięcie złogów nazębnych ze wszystkich zębów.
  Świadczenie jest udzielane nie częściej niż 1 raz na 6 miesięcy w obrębie całego uzębienia.

Wybrane profilaktyczne świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 19. roku życia

 • 6. miesiąc życia: wizyta kontrolna z instruktażem mamy w zakresie higieny jamy ustnej; badanie stomatologiczne dotyczące początku ząbkowania i stanu jamy ustnej dziecka;
 • 9. miesiąc życia: ocena stanu uzębienia mlecznego z instruktażem mamy w zakresie higieny jamy ustnej; profilaktyka fluorkowa przy braku przeciwwskazań;
 • 12. miesiąc życia: wizyta adaptacyjna z oceną stanu uzębienia mlecznego; kontrola higieny jamy ustnej; profilaktyka fluorkowa przy braku przeciwskazań;
 • 2., 4., 5. rok życia: wizyta adaptacyjna (w 4., 5., r. ż, jeśli nie wykorzystano świadczenia wcześniej), kontrola higieny jamy ustnej wraz z instruktażem higieny jamy ustnej; ocena stanu uzębienia za pomocą wskaźnika intensywności próchnicy PUW  (PUW-suma zębów z próchnicą, usuniętych z powodu próchnicy, wypełnionych z powodu próchnicy); ocena stanu morfologicznego, funkcji żucia i wyrzynania zębów; zastosowanie działań zapobiegającym wadom zgryzu- profilaktyka ortodontyczna; profilaktyka profesjonalna próchnicy, w tym profilaktyka fluorkowa przy braku przeciwskazań;
 • 6. rok życia: ocena stanu uzębienia za pomocą wskaźnika PUW, kontrola higieny jamy ustnej wraz z instruktażem higieny jamy ustnej; ocena stanu morfologicznego, funkcji żucia i wyrzynania zębów; zastosowanie działań zapobiegającym wadom zgryzu- profilaktyka ortodontyczna; profilaktyka profesjonalna próchnicy, w tym profilaktyka fluorkowa przy braku przeciwskazań;
 • 7., 10., 12., 13., 16. rok życia: ocena stanu uzębienia za pomocą wskaźnika PUW; kwalifikacja do szczególnej opieki stomatologicznej w zakresie podstawowego lub specjalistycznego leczenia stomatologicznego; wykrywanie nieprawidłowości (wad) zgryzu, profesjonalna profilaktyka fluorkowa;
 • 19 rok życia: ocena stanu uzębienia za pomocą wskaźnika PUW; ocena stanu zdrowia jamy ustnej z uwzględnieniem stanu uzębienia przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej, wykrywanie nieprawidłowości (wad) zgryzu.