Dariusz Paluszek o zawodzie higienistki stomatologicznej

Powiedzmy wyraźnie. To właśnie do higienistek stomatologicznych należy pierwszy krok na ścieżce zmian. To higienistki stomatologiczne muszą przedstawić spójny program weryfikacji szkół kształcących w zawodzie. Z pewnością ani lekarze dentyści, ani właściciele lecznic stomatologicznych nie będą chodzić po szkołach i sprawdzać czy dana placówka zapewnia odpowiedni poziom nauczania.
Niestety sytuację mamy taką, że w zasadzie nie istnieją żadne kryteria powstawania i prowadzenia szkół kształcących higienistki stomatologiczne. W zasadzie placówki te działają bez jakiejkolwiek kontroli. Nic dziwnego, że bez trudu można wskazać szkoły, w których proces kształcenia szwankuje. Zauważalną bolączką jest niedostateczna liczba godzin nauki spędzona przy unicie stomatologicznym, bywa, że zajęcia praktyczne są tylko na papierze.
Nikt jednak tej sytuacji nie uzdrowi bez zasadniczego udziału higienistek stomatologicznych. Samorząd lekarzy dentystów okazać może i okaże pomoc, ale pomoc nie oznacza rozwiązanie problemu, raczej głos doradczy i weryfikację przedstawionej koncepcji.
Nie jest to łatwe zadanie, a przysłuchując się opiniom higienistek stomatologicznych można stwierdzić że ekstremalnie trudne. Problemów jest wiele i są różnorodnej natury. Wskazują na nie wyniki ankiety „Higienistka najlepszą inwestycją dentysty?”. Z jednej strony higienistki chcą funkcjonować jako podmioty prowadzące działalność gospodarczą, z drugiej mieć zabezpieczenie socjalne w postaci umowy cywilnoprawnej, etatu, chcą korzystać z przywilejów w formie urlopu macierzyńskiego. To są kwestie, którymi powinny zajmować się typowe związki zawodowe, a nie stowarzyszenia aspirujące do roli organizacji naukowych i próbujące - bardziej lub mniej udanie - tworzyć centra integrujące zarówno środowisko higienistek, jak i asystentek.
Dla nas mocne, zintegrowane środowisko higienistek i asystentek jest cennym partnerem w codziennej pracy. Wiem w czym tkwi problem, prowadzę kilkustanowiskową praktykę, zatrudniam higienistkę, i nie wyobrażam sobie pracy bez jej wsparcia. Jeśli lekarz dentysta wykonuje sporadycznie określoną, chociażby prostą procedurę, a higienistka stomatologiczna tę samą - wielokrotnie każdego dnia - nie mam wątpliwości kto zadanie wykona lepiej.
W naszej rzeczywistości oba zawody się przenikają. Trudno w kilku słowach przekonać do słuszności tej zasady. W mojej praktyce higienistka, dokonująca codziennie kilku higienizacji, pracuje także jako asystentka, pomaga przy specjalistycznych zabiegach chirurgicznych i ortodontycznych. To jej inicjatywa, nie jest przymuszana do pełnienia obu funkcji. Spełnia się realizując taką właśnie aktywność i namawia inne koleżanki, żeby poszły jej śladem. Rozumiem takie podejście.
Praca z pacjentem nie polega tylko na mechanicznie wykonywanych procedurach, to podejście do osoby leczonej, zrozumienie jego strachu, bólu, opracowanie koncepcji leczenia, przekonanie do określonego trybu postępowania w procesie terapeutycznym. To jeden aspekt sprawy, ważny ale nie jedyny.
Mówiąc o kompetencjach i samodzielności - pamiętajmy o odpowiedzialności prawnej za podejmowane decyzje i wykonaną pracę. Sytuacja jest dynamiczna. Rośnie świadomość pacjentów, którzy będą wykorzystywać powstałe sytuacje do przedstawienia przed sądem uzasadnionych, a nawet nieuzasadnionych roszczeń. Właściciele praktyk stomatologicznych mają do czynienia z takimi sytuacjami coraz częściej.
Biorąc pod uwagę taką rzeczywistość, z niepokojem patrzymy na tych, którzy mają ambicje zakładać szkoły policealne szkolące higienistki, ale nie mają ku temu ani odpowiednich umiejętności, ani odpowiedniej bazy. Wśród takich osób są lekarze, a także higienistki stomatologiczne, jako wykładowcy i jako właściciele takich placówek.
Połowa tych szkół jest prywatna i głęboko niedofinansowana. Realizacja ich misja bywa trudna z uwagi na konieczność zbilansowania rachunku ekonomicznego. To z pewnością nie jest komfortowa sytuacja dla kształcących się higienistek.
Krajobraz opisujący zawód higienistki stomatologicznej jest z pewnością bardziej złożony. Higienistki stomatologiczne muszą swoje potrzeby wpisać w ten krajobraz. Jeśli to zrobią - samorząd lekarzy dentystów jest do dyspozycji jako głos doradczy, tylko tyle i aż tyle.
Zapewniamy, że z życzliwością przypatrujemy się poczynaniom higienistek stomatologicznych dążącym do podniesienia prestiżu wykonywanego przez nie zawodu. Od debaty trzeba jednak przejść do czynów.
Czytaj także:
Higienistki: zmiany na lepsze muszą nastąpić
Wyniki ankiety „Higienistka - najlepszą inwestycją dentysty?”
Wybrane głosy w debacie „Higienistka – najlepszą inwestycją dentysty?”
Higienistka stomatologiczna w gabinecie - oczyma lekarza dentysty
Higienistka stomatologiczna w gabinecie - oczyma higienistki
Andrzej Cisło o zawodzie higienistki stomatologicznej
Ewa Mazur – Pawłowska o zawodzie higienistki stomatologicznej
Alicja Chowaniec Prażuch o zawodzie higienistki stomatologicznej
Katarzyna Ostrowska o zawodzie higienistki stomatologicznej
Magdalena Suszyńska o higienistkach stomatologicznych
Karolina Kopciewicz Kozicka o higienistkach stomatologicznych


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Ustny PES niebezpieczny dla niezaszczepionych
eduDENT -
5 marca Dzień Dentysty: kim jest polski stomatolog
lifeDENT -
University Ranking by Academic Performance: WUM wiodący w Polsce
eduDENT -
Szczepienia lekarzy i lekarzy dentystów jak po grudzie
newsDENT -
Pacjent z porfirią u dentysty
techDENT -
Koronawirus rok temu: od czego startowano w stomatologii
newsDENT -
COVID-19: szybkie testy u dentysty normą?
techDENT -
MZ – NRL: spór o zatrudnianie lekarzy cudzoziemców
lexDENT
-
Walka o ochronę gabinetów stomatologicznych przed upadkiem
lexDENT -
Sprzeciw wobec pomysłu ustanowienia zawodu: specjalista techniki dentystycznej
lexDENT -
Koronawirus 22 lutego 2021 r.: 17 zgonów przy 3 890 zakażeniach
newsDENT -
Kompetencje specjalistów do spraw techniki dentystycznej
lexDENT -
Są nielimitowane świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży
lexDENT -
Wrocław: dwaj dentyści nagrodzeni za pracę podczas pandemii
newsDENT -
Dentysta zdiagnozuje boreliozę?
techDENT -
Koronawirus 1 marca 2021 r. 24 zgony i 4786 zakażeń
newsDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Poznań, wielkopolskie -
lekarz dentysta
Wrocław, dolnośląskie -
asystent/ka stomatologiczna
Warszawa, mazowieckie -
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie