PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Czy NFZ, myśląc o ISO, myśli o stomatologii?

autonomia-dent.pl/miro
29-10-2013, 12:07
Czy NFZ, myśląc o ISO, myśli o stomatologii? Czy NFZ, myśląc o ISO, myśli o stomatologii? (foto: infoDENT24.pl)
Póki co sposób analizowania jakości usług stomatologicznych przez pryzmat ISO nie jest kwestią najbliższych miesięcy. Lek. dent. Andrzej Cisło, autor portalu www.autonomia-dent.pl, uspokaja koleżanki i kolegów, że sprawy stomatologii nie znajdują się w centrum uwagi zespołu NFZ do spraw kryteriów oceny ofert. Oczywiście nie oznacza to, że system zarządzania jakości, w oparciu o normy ISO, nigdy nie zawita do gabinetów stomatologicznych.
Autor materiału pod tytułem NFZ: ocena jakości ma priorytet - przedstawia kierunek myślenia Funduszu w sprawie jakości usług stomatologicznych. Okazuje się, że dla urzędników NFZ pierwszorzędne znaczenie ma częstość przeprowadzania w krótkim odstępie czasu podobnego leczenia tego samego zęba. Oczywistym jest, że powtarzanie tego samego zabiegu świadczyć może o złym wykonawstwie. To jednak zbyt powierzchowny sposób myślenia. - Okazuje się bowiem, że nader często zakładane są wypełnienia w zębach, które należałoby poddać zintegrowanemu leczeniu „endodontyczno - odtwórczemu" - argumentuje Andrzej Cisło. 

Działanie doraźne podyktowane może być chociażby koniecznością przygotowania się pacjenta do zabiegu pod względem finansowym. Zaawansowane procedury z trudem bowiem mieszczą się w tzw. koszyku świadczeń, a trudno zakładać, że publiczny płatnik obstawałby - ze względów ekonomicznych - za ekstrakcją.

Przyjmowanie liczby powtarzających się zabiegów, jako wskaźnika jakości leczenia, jest obarczone zbyt dużym błędem. Nie można zatem w oparciu o taką zależność budować rankingu świadczeniodawców.

Akceptacji środowiska lekarzy dentystów nie zyskała także propozycja ankietowania pacjentów i w zależności od uzyskanych wyników określania jakości realizowanych usług. Na takie rozwiązanie nie naciskał jednak sam NFZ.

Takie, dość luźne uwagi dotyczące usług stomatologicznych, nie zastąpią poważnej debaty o systemie promowania świadczeń stomatologicznych o jak najwyższej jakości.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   Komisja Stomatologiczna   Andrzej Cisło  

POLECAMY W SERWISACH