PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Czy druga fala braku rękawiczek ochronnych?

ms
20-08-2020, 11:14
Czy druga fala braku rękawiczek ochronnych? Co z rękawiczkami dla dentystów? (foto: pixabay)
Od początku kryzysu, wywołanego epidemią koronawirusa, pracownicy ochrony zdrowia borykają się z niedoborem środków ochrony indywidualnej. Po problemach z maskami wystąpiły perturbacje z rękawicami ochronnymi. Tak jest we Francji.

Alexis Madar, chirurg dentysta, pracujący w gabinecie dentystycznym w Sèvres (to ta miejscowość ze wzorcem kilograma i metra) ma tylko tygodniowy zapas rękawiczek ochronnych. Co gorsza w rozmiarze XS, który nie pasuje do jego dłoni. 

Alexis Madar - co prawda - znalazł partię rękawiczek sprawdzonej firmy, ale nie w jego rozmiarze. Inna marka oferuje rozmiar M ale o niższej jakości. Są to jedyne rękawice w rozmiarze M obecnie dostępne  - wyjaśnia dentysta.

- Ceny rękawiczek rosną z dnia na dzień, albo zgodzimy się na zakup na nowych warunkach, albo przestaniemy leczyć - ubolewa Alexis Madar. Cena opakowania stu rękawiczek wzrosło z 4 do 10 euro w ciągu zaledwie kilku miesięcy.

O takich samych bolączkach mówi pielęgniarka Aurélie Charrier, która potrzebuje pudełka rękawiczek tygodniowo, aby zapewnić opiekę domową. Jej dostawca ograniczył właśnie skalę dostaw. Ostatnie rękawiczki musiałam kupić w supermarkecie. Nie są to modele, do których przywykliśmy.

- U hurtowników zapasy topnieją jak śnieg w słońcu. 4 mln rękawic sprowadzonych z Malezji zostało sprzedanych w zaledwie pięć dni. Pozostało kilka tysięcy rękawiczek, więc znikną za kilka godzin. Popyt wzrósł dziesięciokrotnie - zauważa Antoine Chonion, prezes Robé Médical, internetowego sklepu zaopatrującego w materiały i sprzęt medyczny z siedzibą w Saint-Étienne-lès-Remiremont w Wogezach.

W obliczu tak silnego popytu ceny również poszybowały w górę, to już prawdziwa wojna cenowa. Zdolności produkcyjne niestety nie wzrosły. W ocenie Antoine Chonion wzrost cen jest związany ze zwiększaniem marży przez producentów. Ich wersja jest taka, ze cena drastycznie wzrosła cena surowca. To część prawdy, druga to kumulacja zysku.

Sektor medyczny dryfuje w niebezpieczne rejony, rozpaczliwie czekając na kolejne dostawy rękawic.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19   środki higieny osobistej  

POLECAMY W SERWISACH