
- Miejsc, w których realizowane są "na NFZ" świadczenia stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym jest zbyt mało w stosunku do potrzeb
- Do białych plam pod tym względem od maja 2023 r. dołączy Częstochowa
- Na leczenie stomatologiczne w narkozie czeka się długie miesiące
Częstochowa bez leczenia stomatologicznego w narkozie
Specjalistyczna Przychodnia Stomatologiczna "Rudziński i partnerzy" w Częstochowie przy ul. Andersena 1 od maja 2023 r. kończy współpracę z NFZ - podała czestochowa.wyborcza.pl.
Warunki kontraktu są nie do zaakceptowania. Wycena świadczeń na niezmienionym od lat poziomie nie daje pola do negocjacji.
Osoby, wymagające leczenia stomatologicznego w znieczuleniu ogólnym, będą musiały szukać specjalistycznej pomocy w dwóch pozostałych lecznicach na terenie województwa śląskiego. Uwaga jednak, wszyscy świadczeniodawcy, nie tylko z województwa śląskiego, mają podobne odczucia co do kontynuowania współpracy z NFZ jak "Rudziński i partnerzy" w Częstochowie.
Dla kogo leczenie stomatologiczne pod narkozą na NFZ
Dzieci niewspółpracujące, osoby z dentofobią, pacjenci z problemami neurologicznymi, chorzy, którym z przyczyn medycznych nie można zaaplikować znieczulenia miejscowego - jest wiele przypadków, gdy narkoza podczas leczenia stomatologicznego okazuje się nieodzowna. Taka procedura jest realizowana „na NFZ”. Kiedy?

Czytaj więcej
Plaga bruksizmu. Natychmiast do dentystyKiedy występuje konieczność stosowania narkozy
Oczywiście, że leczenie chirurgiczne w narkozie nie jest pierwszym wyborem, niejednokrotnie jednak taki wybór trzeba podjąć. Wśród wskazań jest na przykład znaczna liczba zębów wymagających jednoczesnego usunięcia. W takim przypadku zbyt duże dawki leków stosowanych w znieczuleniu miejscowym, mogą doprowadzić do powstania reakcji toksycznej.
Jest grupa pacjentów z dentofobią, którzy w żaden sposób nie poddadzą się leczeniu stomatologicznemu, o ile będą świadomi tego co dzieje się na fotelu dentystycznym. Podobnie jest z dziećmi tzw. niewspółpracującymi. W ich przypadku każda wizyta w gabinecie stomatologicznym kończy się tuż za drzwiami lecznicy.
Strach przed usunięciem zęba lub innym zabiegiem chirurgicznym powoduje tak silną reakcję stresową, że lekarz dentysta musi wspomagać się znieczuleniem ogólnym.

Czytaj więcej
Kiedy dentysta może opłacać niższe składki ZUSTrudno dostępne leczenie stomatologiczne pod narkozą na NFZ
To, że NFZ prezentuje bogatą listę ze świadczeniami stomatologicznymi, wykonywanymi w znieczuleni ogólnym, nie jest jednoznaczne z tym, iż leczenie w narkozie jest powszechnie dostępne. Tak nie jest. Na realizację procedury w narkozie trzeba czekać długie miesiące.
Nie ma wielu świadczeniodawców, którzy są w stanie utrzymywać rozbudowaną infrastrukturę i zespół specjalistów, koniecznych do przeprowadzenia zabiegu w znieczuleniu ogólnym. Opiekunowie chorych, niewspółpracujących dzieci jeżdżą po całej Polsce, aby otrzymać należną im pomoc.
Często łatwiej jest przeprowadzić tego typu leczenie w Czechach i następnie rozliczyć usługę w NFZ.

Czytaj więcej
Szybki wzrost usług stomatologicznych w marcu
Komentarze