PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Czego oczekuje NFZ od dentysty na kontrakcie

Autor: Łukasz Sowa
03-12-2012, 04:49
Czego oczekuje NFZ od dentysty na kontrakcie (foto: info24.pl)
Czego oczekuje NFZ od dentysty na kontrakcie (foto: info24.pl)
NFZ powinien mieć jedną prawdę, zarówno dla pacjenta korzystającego z powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, jak i dla dentysty realizującego usługi w ramach kontraktu z publicznym płatnikiem.

Z reguły jednak to o czym wie pacjent, to tylko tyle, że ma prawo do wizyty u stomatologa bez skierowania i, że może dokonać wyboru dentysty spośród wszystkich lekarzy dentystów, którzy zawarli umowy z NFZ.

Pacjent ma także prawo do gwarantowanych świadczeń zdrowotnych lekarza dentysty oraz do wybranych materiałów stomatologicznych stosowanych przy udzielaniu tych świadczeń. Jakich? Taka, wyjątkowo krótka, lista nie jest dostatecznie rozpowszechniona. Dlatego też osoby zasiadające na fotelu dentystycznym zdziwione są, że w zasadzie do każdej usługi powinny dopłacić, chociażby ze względu na rodzaj materiału zastosowanego w leczeniu.

W każdym gabinecie, którego usługi są zakontraktowane przez NFZ, wywieszony powinien być wykaz gwarantowanych świadczeń i materiałów stomatologicznych oraz cennik usług prywatnych. Pacjent ma prawo zażądać od lekarza dentysty wystawienia rachunku za usługi prywatne.
Wytyczne dla dentysty w sprawie materiałów
Oto wykaz materiałów stomatologicznych stosowanych przy udzielaniu gwarantowanych świadczeń zdrowotnych:

- materiał do wypełnień czasowych,

- cementy podkładowe na bazie wodorotlenku wapnia,

- cement fosforanowy,

- cementy glasjonomerowe,

- kompozytowy materiał chemoutwardzalny do wypełniania ubytków w zębach przednich górnych i dolnych (od 3+ do +3, od 3- do -3),

- amalgamat kapsułkowy typu non gamma 2,

- materiały do wypełnień kanałów korzeniowych,

- ćwieki gutaperkowe,

- masa wyciskowa alginatowa,

- masa do wycisków czynnościowych przy bezzębiu,

- nici chirurgiczne,

- szyny unieruchamiające, drut ligaturowy.

Do tej listy NFZ dorzuca jeszcze kilka pozycji - w przypadku udzielania świadczeń zdrowotnych, przysługujących dzieciom i młodzieży do ukończenia 18 roku życia:

- światłoutwardzalny materiał kompozytowy do wypełniania ubytków w zębach siecznych i w kłach w szczęce i w żuchwie,

- laki szczelinowe,

- lakiery,

- cement chirurgiczny, jako opatrunek przy zabiegach w obrębie przyzębia.

Jedyne co przysługuje dodatkowo kobietom w ciąży i w okresie połogu to tylko cement chirurgiczny, jako opatrunek przy zabiegach w obrębie przyzębia.

O ile ubezpieczony zażyczy sobie zastosowanie ponadpodstawowego materiału stomatologicznego, bądź świadczeń innych niż zawarte w wykazie, musi za nie zapłacić. Obecnie nie ma dopłat do materiałów ponadstandardowych jak to było w latach poprzednich, np. materiał światłoutwardzalny jest płatny w pełnej wysokości przez pacjenta.
Wytyczne dla dentysty w sprawie czasu pracy
NFZ wymaga, aby w ramach pełnego etatu lekarz dentysta ma być dostępny dla pacjenta od poniedziałku do piątku, w tym co najmniej dwa razy w tygodniu do godziny 18 i minimum 25 godzin tygodniowo.

SŁOWA KLUCZOWE
lexDENT   NFZ   kontrakt   Kontraktowanie  

POLECAMY W SERWISACH