PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Czas oczekiwania na świadczenia stomatologiczne

Autor: miro • Źródło: ms
18-02-2019, 08:02
Czas oczekiwania na świadczenia stomatologiczne Długie miesiące oczekiwania na ortodontę (foto: pixabay)
Czas oczekiwania na świadczenia stomatologiczne w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego w okresie grudzień – styczeń 2018/19 r. nieco się wydłużył, ale także nieco się skrócił w porównaniu z kwietniem – majem 2018 r. (to zależy od rodzaju leczenia) – wynika z barometru Watch Health Center.

Najdłużej przyszło czekać pacjentom na leczenie aparatem ortodontycznym 11,6 miesiąca (7,0 miesięcy w połowie 2018 r.) oraz na wizytę u ortodonty 10,4 miesiąca (11,7 miesiąca). 

Jeśli chodzi o średni czas oczekiwania na realizację świadczeń zdrowotnych w grudniu 2018 r. oraz w styczniu 2019 r., to stomatologia z wynikiem 8,2 miesiąca zajmuje trzecią pozycję po endokrynologii 11,6 miesiąca oraz po ortopedii i traumatologii narządu ruchu 10,9 miesiąca.  

Twórcy barometru piszą, że jednym z najbardziej niesprawiedliwych ograniczeń jest leczenie aparatem ortodontycznym dzieci. Mimo, iż NFZ przewiduje możliwość bezpłatnego leczenia ortodontycznego u dzieci, nakłada na finansowanie tego rodzaju świadczenia limit wiekowy do 12 lat.

Na samą tylko wizytę u ortodonty 8-letnie dziecko z wadą zgryzu czeka średnio 10,4 miesiąca.

W stosunku do danych z kwietnia i maja 2018 r. zaobserwowano nieznaczne polepszenie czasu oczekiwania, o 1,3 miesiąca.

Długi czas oczekiwania na to podstawowe świadczenie powoduje, że ciężko jest rodzicom zadbać o prawidłowy stan uzębienia dzieci. Wizyta u specjalisty jest dopiero pierwszym z elementów leczenia ortodontycznego.

Drugim, zazwyczaj płatnym etapem, jest wykonanie zdjęcia panoramicznego, które ukazuje wadę wymagającą leczenia.

Kolejnym etapem, w przypadku stwierdzenia krzywego zgryzu, powinno być leczenie ruchomym aparatem ortodontycznym, jednak i tu rodzice muszą uzbroić się w cierpliwość.

Na rozpoczęcie leczenia ruchomym aparatem ortodontycznym czeka się średnio 11,5 miesiąca. Dodatkowo w okresie od 12 do 13 roku życia bezpłatne leczenie ortodontyczne obejmuje tylko koszty leczenia retencyjnego.

Często zdarza się, że leczenie aparatem ortodontycznym zgryzu przedłuża się i w przypadku 8-letniego dziecka, przy długich czasach oczekiwania na świadczenia, można nie zdążyć do 12 roku życia z zakończeniem leczenia.

Rodzice zmuszeni są więc ponosić koszty leczenia we własnym zakresie. Analizując etapowość czasu oczekiwania na rozpoczęcie leczenia aparatem ortodontycznym ruchomym, łączny czas oczekiwania wynosi średnio 22 miesięcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
kolejki oczekujących  

POLECAMY W SERWISACH