PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

CSIOZ: system informacji medycznej na czas i bezpieczny

Autor: katkiel • Źródło: rynekzdrowia.pl/katkiel
07-11-2013, 08:14
CSIOZ: system informacji medycznej na czas i bezpieczny CSIOZ: system informacji medycznej na czas i bezpieczny (Fot. PTWP)
- Do czerwca 2014 r. system elektronicznej informacji medycznej będzie gotowy do wdrożenia elektronicznych recept, skierowań i zleceń oraz Internetowego Konta Pacjenta – przekonuje Marcin Kędzierski, dyrektor Centrum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia.

Dyrektor przedstawił posłom komisji zdrowia informacje na temat stopnia przygotowania do wdrożenia systemu informacji medycznej i rejestrów medycznych. Jak mówił, nastąpił odbiór kilku podsystemów w zakresie projektu elektronicznej platformy informacji tzw. P1. Dodał, że obecnie trwają prace nad standaryzacją dokumentów elektronicznych takich, jak e-recepta, e-skierowanie i e-zlecenie.

Równolegle trwają prace nad integracją rejestrów medycznych w obszarze ochrony zdrowia (tzw. projekt P2). - W najbliższym czasie uruchamiamy prace nad kolejnymi systemami informatycznymi, określonymi w ustawie, np. budową systemu statystyki, systemu wspomagania ratownictwa medycznego, monitorowania zagrożeń - mówił Kędzierski. - Te systemy dostarczymy do końca 2014 r., aby od stycznia 2015 r. wszystkie usługi mogły być kompleksowo świadczone - dodał.

Zgodnie z planem, ale czy bezpiecznie?

W czasie prac komisji posłowie oraz przedstawiciele środowiska lekarzy wyrażali obawy, czy systemy będą w wystarczającym stopniu chroniły dane pacjentów. Zwracali też uwagę na potrzebę akcji informacyjnej na temat informatyzacji systemu ochrony zdrowia.

Zyta Kaźmierczak-Zagórska z Naczelnej Izby Lekarskiej podkreśliła, że szczególnie lekarze w starszym wieku potrzebują czasu na zapoznanie się z systemem i przygotowanie do pracy w nowych warunkach. Pytała także o to, kto pokryje koszty wdrożenia systemu po stronie lekarzy i świadczeniodawców. Także prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka wyraziła przekonanie, że potrzebne jest wskazanie źródeł finansowania wdrożenia systemu u świadczeniodawców. - Źródłem nie mogą być środki na świadczenia zdrowotne, ponieważ te są już znacznie ograniczone - mówiła.

Wiceminister zdrowia Cezary Rzemek zapewniał, że dane wrażliwe w systemie będą odpowiednio chronione i np. lekarze danej specjalizacji będą mieli dostęp nie do całej dokumentacji pacjenta, ale do wybranego zakresu. - Nad bezpieczeństwem danych czuwa GIODO oraz inne instytucje - dodał.

Dyrektor CSIOZ poinformował, że w najbliższych dniach rozpoczną się prace nad przygotowaniem kampanii informacyjnej. Dodał, że stworzona będzie także platforma informacyjna oraz e-learningowa, a także filmy instruktażowe. - Uruchamiamy w najbliższych dniach projekt szkolenia kilku tysięcy lekarzy i pielęgniarek z wykorzystania rozwiązań IT w systemie ochrony zdrowia - dodał. Jak zapewniał specjalne aplikacje, niezbędne do wdrożenia systemów informacji medycznej dla świadczeniodawców i aptek, będą bezpłatne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH