CSIOZ: system informacji medycznej na czas i bezpieczny

Dyrektor przedstawił posłom komisji zdrowia informacje na temat stopnia przygotowania do wdrożenia systemu informacji medycznej i rejestrów medycznych. Jak mówił, nastąpił odbiór kilku podsystemów w zakresie projektu elektronicznej platformy informacji tzw. P1. Dodał, że obecnie trwają prace nad standaryzacją dokumentów elektronicznych takich, jak e-recepta, e-skierowanie i e-zlecenie.
Równolegle trwają prace nad integracją rejestrów medycznych w obszarze ochrony zdrowia (tzw. projekt P2). - W najbliższym czasie uruchamiamy prace nad kolejnymi systemami informatycznymi, określonymi w ustawie, np. budową systemu statystyki, systemu wspomagania ratownictwa medycznego, monitorowania zagrożeń - mówił Kędzierski. - Te systemy dostarczymy do końca 2014 r., aby od stycznia 2015 r. wszystkie usługi mogły być kompleksowo świadczone - dodał.
Zgodnie z planem, ale czy bezpiecznie?
W czasie prac komisji posłowie oraz przedstawiciele środowiska lekarzy wyrażali obawy, czy systemy będą w wystarczającym stopniu chroniły dane pacjentów. Zwracali też uwagę na potrzebę akcji informacyjnej na temat informatyzacji systemu ochrony zdrowia.
Zyta Kaźmierczak-Zagórska z Naczelnej Izby Lekarskiej podkreśliła, że szczególnie lekarze w starszym wieku potrzebują czasu na zapoznanie się z systemem i przygotowanie do pracy w nowych warunkach. Pytała także o to, kto pokryje koszty wdrożenia systemu po stronie lekarzy i świadczeniodawców. Także prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka wyraziła przekonanie, że potrzebne jest wskazanie źródeł finansowania wdrożenia systemu u świadczeniodawców. - Źródłem nie mogą być środki na świadczenia zdrowotne, ponieważ te są już znacznie ograniczone - mówiła.
Wiceminister zdrowia Cezary Rzemek zapewniał, że dane wrażliwe w systemie będą odpowiednio chronione i np. lekarze danej specjalizacji będą mieli dostęp nie do całej dokumentacji pacjenta, ale do wybranego zakresu. - Nad bezpieczeństwem danych czuwa GIODO oraz inne instytucje - dodał.
Dyrektor CSIOZ poinformował, że w najbliższych dniach rozpoczną się prace nad przygotowaniem kampanii informacyjnej. Dodał, że stworzona będzie także platforma informacyjna oraz e-learningowa, a także filmy instruktażowe. - Uruchamiamy w najbliższych dniach projekt szkolenia kilku tysięcy lekarzy i pielęgniarek z wykorzystania rozwiązań IT w systemie ochrony zdrowia - dodał. Jak zapewniał specjalne aplikacje, niezbędne do wdrożenia systemów informacji medycznej dla świadczeniodawców i aptek, będą bezpłatne.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Ból podczas leczenia aparatem ortodontycznym. Jaki środek przeciwbólowy najlepiej stosować. Wyniki naukowe
techDENT -
NFZ w Łodzi ogłasza 22 konkursy na świadczenia stomatologiczne
newsDENT -
Bakterie z ropnia zęba przyczyną tętniaka tętnicy szyjnej
techDENT -
Ceny u dentysty mogą przyprawić o ból głowy. I taniej nie będzie. Pytamy ekspertów, dlaczego jest tak drogo
bizDENT -
Ser czy mleko? Co bardziej hamuje próchnicę zębów
lifeDENT -
104 przypadki małpiej ospy w Polsce. Dentysta może dostrzec pierwsze objawy choroby
newsDENT -
Szczepienia medyków czwartą dawką przeciw COVID-19. Od 17 sierpnia
newsDENT -
Bakterie w jamie ustnej mają wpływ na nadciśnienie. Ważna zależność
techDENT
-
Minimalne wynagrodzenia: higienistki dentystycznej i asystentki stomatologicznej. Tak mają być liczone
lexDENT -
Będą certyfikaty umiejętności zawodowej lekarzy. Dla kogo i na jakich zasadach? Jest projekt rozporządzenia ministra zdrowia
lexDENT -
Czy pacjent może dochodzić od NFZ zwrotu kosztów leczenia?
lexDENT -
Pacjenci masowo nie przychodzą na wizyty lekarskie. Zbadano, jak rozwiązać problem
bizDENT -
Ceny u dentysty mogą przyprawić o ból głowy. I taniej nie będzie. Pytamy ekspertów, dlaczego jest tak drogo
bizDENT -
ZUS odmawia dentystce pracy na swoim. Sąd Najwyższy oponuje
lexDENT -
NFZ w Katowicach odwołuje konkursy. Znikome zainteresowanie kontraktami stomatologicznymi
newsDENT -
Kiedy pacjent dopuszcza się szalbierstwa. Co mu grozi?
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Kraków, małopolskie -
lekarz dentysta
Bogatynia, dolnośląskie -
lekarz dentysta
Białystok, podlaskie -
lekarz dentysta
Raszyn, mazowieckie