PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

CSIOZ błaga o dokumenty elektroniczne

20-06-2013, 00:01
CSIOZ błaga o dokumenty elektroniczne (foto: sxc.hu)
CSIOZ błaga o dokumenty elektroniczne (foto: sxc.hu)
Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) usilnie prosi o przesyłanie dokumentów adresowanych do CSIOZ za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

Prośba ta skierowana jest także do lekarzy prowadzących praktyki zawodowe. Chodzi szczególnie o te dokumenty, dla których wymagane jest uzyskanie przez nadawcę Urzędowego Poświadczenia Przedłożenia (UPP).

Centrum zdecydowanie rekomenduje utworzenie konta na ePUAP. Brak takiego konta sprawia, że CSIOZ nie może przygotowywać czytelnych, naturalnych i oryginalnych dokumentów elektronicznych.

CSIOZ gra na emocjach świadczeniodawców informując, że pracownicy Centrum wykonują teraz całkowicie zbędną pracę związaną z tworzeniem dokumentu papierowego i ponoszeniem nieuzasadnionych kosztów opłaty przesyłki poleconej.

Centrum apeluje o przesyłanie oryginalnych, naturalnych dokumentów elektronicznych, a nie ich znacznie mniej czytelnych odwzorowań papierowych. Centrum apeluje o wykorzystywanie środków komunikacji elektronicznej zgodnie z ich przeznaczeniem i tym samym o rozsądne wydawanie środków publicznych.

CSIOZ zwraca się szczególnie do podmiotów publicznych, tłumacząc im, że koszt wytworzenia i wysyłki dokumentów papierowych, a w konsekwencji ich skanowanie przez adresata w celu wprowadzenia do elektronicznego systemu zarządzania dokumentami jest całkowicie ekonomicznie, funkcjonalnie i racjonalnie nieuzasadnione, jest marnowaniem środków publicznych i niegospodarnością.

CSIOZ przypomina, że profil zaufany umożliwia wnoszenie pism do urzędów drogą elektroniczną, Mają one taką samą moc prawną jak ich osobiste wniesienie dokumentu uwierzytelnionego własnoręcznym podpisem.

Przypomnijmy zatem, że profil zaufany ePUAP jest darmowy  wystawiany na trzy lata, a przed końcem trzyletniego okresu można go samemu odnowić. Formalności dopełnić trzeba  w dowolnym (najbliższym) urzędzie wojewódzkim, urzędzie skarbowym lub oddziale ZUS, a za granicą w konsulatach. Poświadczenie profilu jest bezpłatne, trwa kilka minut.

Jak założyć konto w systemie ePUAP:

1. Założyć konto na platformie ePUAP: https://epuap.gov.pl/wps/portal/E2_ZakladanieKonta

2. Po założeniu konta złożyć odpowiedni wniosek na ePUAP o profil zaufany.

3. Udać się z dowodem osobistym lub paszportem do jednego z tzw. punktów potwierdzających, których lista dostępna jest na stronie http://epuap.gov.pl/wps/portal/E2_PPP (w ciągu 14 dni od złożenia wniosku).

4. Po potwierdzeniu tożsamości można posługiwać się profilem zaufanym ePUAP.

Pamiętać jednak trzeba i o tym, że stosowany w uwierzytelnianiu dokumentów elektronicznych (wnioski o wpis, zmianę wpisu i wykreślenie z rejestru mogą być składane wyłącznie w postaci elektronicznej, z wykorzystaniem bezpiecznego podpisu elektronicznego) a bezpieczny podpis elektroniczny jest płatny zazwyczaj wystawiany na rok, co roku trzeba go odnawiać i za niego płacić (ok. 300 zł w pierwszym roku, ponieważ oprócz certyfikatu kwalifikowanego należy zaopatrzyć się w zestaw do podpisu elektronicznego, w kolejnych latach odnowienie certyfikatu to ok. 120 160 zł rocznie). Bezpieczny podpis elektroniczny ma takie samo znaczenie prawne jak podpis własnoręczny i może być wydawany jedynie osobie fizycznej i jedynie przez kwalifikowany podmiot świadczący usługi certyfikacyjne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   CSIOZ   ePUAP   Inicjatywy   Dokumentacja medyczna  

POLECAMY W SERWISACH