PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

CPME o cięciach budżetu na zdrowie w dobie pandemii

Autor: nieck • Źródło: kan
24-07-2020, 15:44
CPME o cięciach budżetu na zdrowie w dobie pandemii Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Stały Komitet Lekarzy Europejskich skomentował ustalenia podjęte podczas ostatniego posiedzenia Rady Europejskiej. Informacja na ten temat ukazała się na stronie NIL.

Stały Komitet Lekarzy Europejskich (CPME) skomentował decyzje jakie zapadły podczas nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej, która odbyła się 17-21 lipca 2020 r. Informacja zatytułowana „Jak UE może wzmocnić bezpieczeństwo zdrowotne i przygotować się na przyszłe kryzysy zdrowotne, ograniczając budżet na ochronę zdrowia?", ukazała się na stornie Naczelnej Izby Lekarskiej.

Prezes CPME prof. dr Frank Ulrich Montgomery podkreślił: chociaż cieszymy się, że przywódcy europejscy osiągnęli kompromisowe porozumienie, jesteśmy bardzo rozczarowani ogromnymi cięciami w budżecie na zdrowie.

W ostatnich miesiącach politycy unijni zdecydowanie opowiadali się za większymi inwestycjami w zdrowie, badania naukowe i przygotowanie się na wypadek pandemii.

Komisja Europejska zapowiedziała zainwestowanie 9,4 miliarda euro w opiekę zdrowotną i personel medyczny – jednakże Rada Europejska zdecydowała o obniżeniu funduszu naprawczego przeznaczonego na zdrowie do 7,7 mld euro.

- Ta decyzja odzwierciedla, że pierwszeństwo mają inne względy niż zdrowie ludzi - powiedział prof. Montgomery. - Tanio i łatwo jest oklaskiwać tych, którzy z narażeniem życia walczyli z COVID-19. Ale jeśli chodzi o konkretne decyzje, europejscy liderzy wolą przemysł i handel od zdrowia i pacjentów. Lekarze europejscy wzywają Parlament Europejski do interwencji i obrony zdrowia.

CPME prosi organizacje krajowe o kontaktowanie się z posłami do Parlamentu Europejskiego z danego państwa w sprawie poparcia odezwy CPME, a także o publikowanie jej w mediach społecznościowych.

Więcej: nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH