PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

COVID-22 i siódma fala koronawirusa. Ten wariant daje zupełnie nowe objawy

Autor: PAP • Źródło: PAP/en
04-07-2022, 20:00
COVID-22 i siódma fala koronawirusa. Ten wariant daje zupełnie nowe objawy COVID-22 i siódma fala koronawirusa. Ten wariant daje zupełnie nowe objawy Fot. Shutterstock
Przez Hiszpanię przechodzi kolejna, siódma już fala pandemii. Eksperci mówią o COVID - 22, gdyż objawy wyglądają odmiennie niż symptomy powodowane przez dotychczasowe warianty koronawirusa.  Zakażeni mdleją, mają również niedociśnienie.
  • Obecną falę pandemii w Hiszpanii powodują dwa bardzo zakaźne warianty Omikronu BA.4 i BA.5
  • COVID przebiega łagodniej jednak objawy nowych wariantów są intensywne: omdlenia, niedociśnienie, kaszel, gorączka, ból głowy i ból mięśni
  • Stopniowo wzrasta liczba hospitalizacji, choć na razie nieznacznie

Hiszpański COVID-22. Omikron w dwóch wersjach

Obecny Covid to choroba wywołana przez inne wirusy, powstałe przez mutacje odmienne od oryginału - to warianty Omikronu BA.4 i BA.5. Ich transmisja jest bardzo wysoka - powiedział Antonio Zapatero, regionalny wiceminister ds. zdrowia w Madrycie, określając obecnie występującą chorobę jako Covid-22, by odróżni ją od tej z poprzednich lat.

Eksperci konsultowani przez dziennik online sektora zdrowia „Redaccion Medica”. mówią o cichej, siódmej fali Covid w Hiszpanii - lżejszej od poprzednich, ale której symptomy mogą być intensywne. Objawy nowych wariantów Omikronu to omdlenia, niedociśnienie, kaszel, gorączka, ból głowy i ból mięśni. W kraju odnotowuje się niewielką, ale rosnącą liczbę hospitalizacji.

Oficjalne dane niewiarygodne. Zachorowalność nawet 10-krotnie wyższa

Najnowsze dane opublikowane przez ministerstwo zdrowia w Madrycie dotyczące sytuacji epidemiologicznej wskazują, że wzrasta zachorowalność zwłaszcza wśród osób powyżej 59 lat (841 przypadków), a obłożenie szpitali wynosi 7,79 proc. Liczba zgonów spadła do 3,9 proc.

Według Zapatero zachorowalność na obecny wariant wirusa może być nawet dziesięciokrotnie wyższa od znanej oficjalnie. Dzięki ochronie szczepionkowej, większość przypadków jest asymptomatyczna - powiedział. Prowadzone są badania nad nowymi szczepionkami, bardzo skutecznymi z immunologicznego punktu widzenia - dodał. Pandemia taka, jaką ją znaliśmy, prawdopodobnie zakończyła się, ale koronawirus pozostał z nami - podkreślił. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zakażenia   COVID-19   szczepionka  

POLECAMY W SERWISACH