PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

COVID-19: PTS stworzyło niezwykle użyteczne centrum wiedzy

ms
20-03-2020, 10:20
COVID-19: PTS stworzyło niezwykle użyteczne centrum wiedzy PTS o COVID-19
Polskie Towarzystwo Stomatologiczne stworzyło coś na wzór centrum zarządzania kryzysowego, pracujące na potrzeby lekarzy dentystów. To antidotum na brak specjalistycznej informacji jak w obliczu pandemii ma racjonalnie postępować lekarz dentysta. Dobrze się stało, że udało się zebrać w jednym zalecenia, wskazania, opinie, ekspertyzy - informacje dobre lub złe, ale zawsze prawdziwe.

Tak o cennej inicjatywie mówi prof. Marzena Dominiak prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na sprawdzoną wiedzę w zakresie prowadzenia działań medycznych w czasie pandemii COVID-19, ścisłe prezydium Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, przy współpracy ze Stomatologicznego Centrum Transferu Technologii NZOZ Akademicka Poliklinika Stomatologiczna UM Wrocław oraz ekspertami zdecydowało się stworzyć Centrum Wiedzy o COVID-19 w stomatologii.

W formie opisów, infografik, formularzy i linków przedstawiamy – naszym zdaniem –wiarygodne informacje i zalecenia, które mogą by przydatne dla każdego lekarza dentysty.

Wyraźnie podkreślamy, COVID-19 to wirus, który ma w sobie wiele tajemnic. Oznacza to, że rekomendacje, które miały sens kilka dni wcześniej, dziś mogą brzmieć zupełnie inaczej. Postaramy się aktualizować Centrum o aktualne informacje.

Pragnę podkreślić, iż Polskie Towarzystwo Stomatologiczne uważnie śledzi informacje oraz komentarze, które pojawiają się w branżowej przestrzeni medialnej. Nie ze wszystkimi się zgadzamy, chociażby ze sprowadzeniem prowadzenia praktyki stomatologicznej wyłącznie do biznesu. Jesteśmy przede wszystkim lekarzami i w takim duchu będziemy rekomendować kolegom i koleżankom wszelkie działania.

Jest kilka nowości. Już podstawowe zalecenia dotyczące reżimu przyjęć pacjentów przynoszą uszczegółowienia i watki dotychczas nie poruszane.   

1. Polskie Towarzystwo Stomatologiczne (PTS) zaleca kontakt telefoniczny jako preferowaną formę umawiania wizyt.
2. W trosce o bezpieczeństwo pacjentów PTS zaleca, aby nie realizować wizyt planowych u osób z grupy ryzyka tj.
powyżej 65 roku życia
z chorobami współistniejącymi: choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca, choroby układu oddechowego, nadciśnienie tętnicze
pacjenci immunoniekompetentni

3. PTS zaleca, aby przed wejściem pacjenta do gabinetu/praktyki wykonać pomiar temperatury ciała urządzeniem bezdotykowym w 2 miejscach (szyja, czoło) oraz przed wizytą pacjent powinien wypełnić kwestionariusz epidemiologiczny i go podpisać [Propozycja w załączniku]. Kwestionariusz epidemiologiczny i pomiar temperatury ciała dotyczy wszystkich wchodzących do gabinetu/praktyki łącznie z personelem medycznym i personelem pomocniczym, niemedycznym.

PTS zaleca, aby przyjmowani byli pacjenci wyłącznie niskiego ryzyka (wywiad negatywny, pomiar temperatury poniżej 37,3 st. C). Szczególnego postępowania wymagają pacjenci z negatywnym wywiadem, ale temperaturą ciała>37,3 st. C z uwagi gdyż pewne sytuacje nagłe mogą wiązać się z objawami ogólnymi w postaci podwyższonej temperatury ciała.

4. W sytuacji zwiększonego ryzyka epidemiologicznego i zmniejszonego ogólnego dostępu do opieki medycznej, w tym stomatologicznej, racjonalny jest podział zabiegów na 3 grupy:
wykonywane w trybie pilnym,
wykonywane w trybie przyspieszonym
wykonywane w trybie planowym.

SŁOWA KLUCZOWE
koronawirus  

POLECAMY W SERWISACH