PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

COVID-19 może powodować zmiany w mózgu

Autor: nieck • Źródło: PAP
28-07-2022, 08:30
COVID-19 może powodować zmiany w mózgu Ujawniono, że COVID-19 może zmniejszać mózg Fot. Shutterstock
Jednym z późnych powikłań COVID-19 może być zmniejszenie mózgu. Koronawirus atakuje m.in. naczynia krwionośne w mózgu i zmiana jego objętości jest tego skutkiem, w opinii wirusologa, prof. Włodzimierza Guta.
  • Wskutek procesu adaptacji koronawirusa doszło do zmian objawów. Dlatego teraz na początku infekcji nie występuje utrata smaku i węchu
  • Wirus wnika przede wszystkim do komórek układu krwionośnego, co daje bardzo zróżnicowane objawy, także zmniejszenie się mózgu
  • Zachowania ludzi, przestrzeganie lub nie zaleceń bezpiecznego dystansu i noszenia maseczek, oddziałują na skalę w jakiej kolejne warianty koronawirusa rozprzestrzeniają się w populacji 

Tysiące wariantów koronawirusa. Różne objawy infekcji

Prof. Gut pytany, dlaczego przy najnowszym wariancie COVID-19 nie występują takie objawy jak utrata smaku czy węchu podkreślił, że przy wielu zakażeniach objawy, które są w początkowym okresie dość częste, zmieniają się w późniejszym etapie adaptacji wirusa. -Nie przywiązywałbym wielkiej wagi do samego wariantu, bo tych wariantów w tej chwili są już tysiące - zaznaczył.

Zdaniem prof. Guta wirus jest ten sam, bo ma ten sam receptor i tę samą drogę wnikania, czyli atakuje te same komórki. - Są to komórki przede wszystkim układu naczyniowego, dlatego są bardzo zróżnicowane objawy - wyjaśnił.

Warianty SARS-CoV-2. Ludzie sami promują ich rozprzestrzenianie 

- To my, naszą odpornością, naszym zachowaniem oraz eliminacją tego, co wykrywamy nadajemy w pewien sposób okresy dominacji poszczególnych wariantów. Niektóre pojawiały się lokalnie i znikały, inne na skutek niekonsekwentnych działań rozprzestrzeniały się na cały obszar - mówił.

W kwestii powikłań profesor przyznał, że COVID-19 potrafi zaatakować przede wszystkim naczynia w mózgu i to będzie powodowało pewne zmiany. - Na przykład zaobserwowano, jako późne powikłanie po COVID-19, zmniejszenie ogólne mózgów - i to dotyczy sporej liczby osób - podał.

Zagrożenie zakażeniem. Ciągle brak racjonalnych zachowań

Pytany o szczepienia przeciwko koronawirusowi odpowiedział, że szczepienia przygotowują na zakażenie, ale nie chronią przed samym zakażeniem ani przebyciem choroby. - Przed zakażeniem chronią wszystkie działania uniemożliwiające przejście z osobnika do osobnika - dodał.

- Aktualna ruchliwość społeczna, która odpowiada liczbie kontaktów międzyludzkich, jest wyższa, niż była przed wystąpieniem w ogóle COVID-19. To jest zrozumiałe, bo ludzie są zmęczeni izolacją - mówił. - Powinniśmy nauczyć się reagować w sposób racjonalny na to, co nas otacza. Dużo nam do tego brakuje - stwierdził.

Profesor pytany o wprowadzenie obostrzeń wyjaśnił, że - obostrzenia są działaniami zewnętrznymi i mają całkiem inne cele, niż nasze własne bezpieczeństwo.

- Wprowadza się je po to, aby nie doszło do załamania określonych struktur. A nasze bezpieczeństwo jest naszą sprawą, każdy powinien dbać o siebie - podkreślił.

Podsumował, że aktualna sytuacja nie zagraża systemowi służby zdrowia. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zakażenia   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH