PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

COVID-19. Kto powinien przyjąć czwartą dawkę szczepionki

Autor: PAP • Źródło: PAP/ms
11-07-2022, 10:37
COVID-19. Kto powinien przyjąć czwartą dawkę szczepionki IV dawka szczepionki przeciwko COVID-19 przynosi pożądanych efekt Fot. AdobeStock
O 72 proc. spadła liczba zgonów wśród osób, które przyjęły czwartą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 - wynika z badań izraelskich naukowców. Kto w pierwszej kolejności powinien zdecydować się na zaszczepienie i jaką szczepionką?
  • Czwarta dawka szczepionki Pfizera zmniejszyła ryzyko hospitalizacji w przypadku zakażenia koronawirusem o ponad 60 proc. i obniżyła o 34 proc. ryzyko infekcji
  • Czwarta dawka szczepionki jest skuteczna w walce z nową wersją wirusa, zwłaszcza przeciwko Omicronowi
  • Badanie przeprowadzono w oparciu o analizę danych 40 tys. osób starszych, które mieszkają w placówkach geriatrycznych w Izraelu

Szczepionka obniża poziom powikłań po zakażeniu Omicronem 

Wniosek taki płynie z dużego izraelskiego badania, w którym przeanalizowano dane dotyczące osób starszych przebywające w domach opieki, które otrzymały cztery szczepionki, porównując je z tymi, które przyjęły tylko trzy. Badanie przeprowadzono podczas epidemii koronawirusa ostatniej zimy, w której dominował wariant Omicron. O 72 proc. redukcji liczby zgonów wśród najbardziej narażonych Izraelczyków, poinformował 10 lipca portal "The Times of Israel", cytując wyniki badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Tel Awiwie, Uniwersytet Ben Guriona i izraelskie Ministerstwo Zdrowia

Czwarta dawka szczepionki Pfizera zmniejszyła ryzyko hospitalizacji w przypadku zakażenia koronawirusem o ponad 60 proc. i obniżyła o 34 proc. ryzyko infekcji.

Szczepienia zbawienne dla osób z grupy ryzyka

- Najważniejszą wiadomością jest to, że czwarta dawka działała zabezpieczająco w przypadku najbardziej narażonych osób starszych, które przebywają w ośrodkach opieki - powiedziała w rozmowie z "The Times of Israel" jedna z autorek badania epidemiolog profesor Khitam Muhsen z Uniwersytetu w Tel Awiwie, i dodała: czwarta dawka zmniejsza hospitalizację i śmierć - ratuje życie.

Szczepionka skuteczna także wobec wariantu Omicron

Profesor Muhsen stwierdziła, że wyniki badan są bardzo dobre, tym bardziej że przed podaniem pacjentom czwartej dawki nie był do końca jasne czy będzie ona skuteczna w walce z nową wersją wirusa, zwłaszcza przeciwko Omicronowi, który jest o wiele trudniejszy do zwalczenia przez szczepionki, ponieważ ma o wiele więcej mutacji niż poprzednie warianty.

Muhsen powiedziała, że wyniki potwierdzają decyzję władz Izraela z grudnia 2021 roku o podaniu czwartych dawek, znanych również jako drugie boostery, zanim większość innych krajów zdecydowała się na taki krok. - Decyzja o zaszczepieniu zagrożonych populacji czwartą dawką była mądrym wyborem, który uratował wiele istnień ludzkich - powiedziała profesor Muhsen.

Badanie objęło ok. 40 tys. osób starszych, które mieszkają w instytucjach nadzorowanych przez program Senior Shield Ministerstwa Zdrowia, grupę zadaniową uruchomioną przez rząd Izraela w celu nadzorowania zapobiegania i kontroli COVID-19 w placówkach geriatrycznych kraju.

Porównano 24 088 mieszkańców placówek Senior Shield, którzy otrzymali czwartą dawkę szczepionki Pfizera, z 19 687 mieszkańcami, którzy zostali zaszczepieni pierwszymi trzema dawkami cztery miesiące lub więcej przed obserwacją, ale którzy nie zdecydowali się na czwarty zastrzyk.

Muhsen skomentowała: To, czego się dowiedzieliśmy, to, że chociaż odporność słabnie z czasem, czwarta dawka wzmacnia przeciwciała neutralizujące, wykraczając poza wpływ trzeciej dawki. Zdecydowanie zalecam, aby osoby starsze przyjmowały czwartą dawkę.

Kolejna fala pandemii w Europie

Na terenie kilku krajów Unii Europejskiej, w tym Francji i Niemiec, pojawiła się kolejna fala pandemii wirusa Covid-19, za wzrost zakażeń odpowiadają subwarianty Omicron BA.4 i BA.5. Po kilku miesiącach spadków liczba nowych zakażeń na świecie wzrosła czwarty tydzień z rzędu - informuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Jak podaje WHO, w regionie europejskim (obejmującym dla celów statystycznych Europę, Rosję i Azję Środkową oraz Izrael) w ostatnim tygodniu czerwca połowa krajów odnotowała co najmniej 20-procentowy wzrost liczby zakażeń. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19   szczepionka  

POLECAMY W SERWISACH