PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

COVID-19: dentyści bezpieczni, u dentysty bezpiecznie

Autor: miro • Źródło: ms
01-06-2021, 10:02
COVID-19: dentyści bezpieczni, u dentysty bezpiecznie Wskaźnik zakażeń COVID-19 wśród lekarzy dentystów jest najniższy
Wskaźnik zakażeń COVID-19 wśród lekarzy dentystów jest niższy niż w przypadku innych pracowników ochrony zdrowia. Badanie ADA wykazało, że 2,6 proc. dentystów zaraziło się COVID-19 (wg danych z listopada 2020 r.).
  • Ze względu na fakt, że wiele zabiegów dentystycznych generuje aerozole, początkowo uważano, iż praktykowanie stomatologii wiąże się z wysokim ryzykiem przeniesienia SARS-CoV-2 na dentystów.
  • W pierwszym miesiącu badania 17,6 proc. dentystów zgłaszało zmianę maski pomiędzy pacjentami, w kolejnych miesiącach wskaźnik ten nigdy nie spadł poniżej 25,5 proc.
  • Sektor opieki stomatologicznej funkcjonuje bezpiecznie - uważa dr Marko Vujicic, główny ekonomista i wiceprezes ADA Health Policy Institute.

Wskaźnik zakażeń wśród dentystów (2,6 proc.) jest niższy niż innych pracowników ochrony zdrowia pracujących na pierwszej linii, w tym pielęgniarek i lekarzy. 

The Journal of the American Dental Association, opiera się na danych z ankiety internetowej zebranych od  czerwca do listopada 2020 r.

Informacje pozyskano od 2196 dentystów prowadzących w USA prywatną praktykę lub zaangażowanych w sektorze publicznym zdrowia. Pytano m.in. o wyniki testów na COVID-19, o objawy chorobowe, których doświadczyli respondenci oraz o wdrażane procedury zapobiegania infekcjom, regularnie przestrzegane w trakcie pracy.

Wskaźniki zachorowalności na COVID-19 wśród dentystów

Wskaźniki zachorowalności na COVID-19 wśród dentystów wahały się od 0,2 proc. do 1,1 proc. każdego miesiąca, a średni wskaźnik zachorowalności w ciągu sześciu miesięcy wynosił 0,5 proc. (2,6 proc. narastająco).

- Cieszymy się, że stomatolodzy wykazują stałą, niską miesięczną zapadalność na COVID-19 pomimo kilku regionalnych i krajowych skoków częstości występowania zakażeń w okresie objętym badaniem - powiedział dr Marcelo Araujo, dyrektor generalny ADA Science & Research Institute, dyrektor naukowy ADA i współautor raportu.

Badanie ADA jest kontynuacją pierwszego szeroko zakrojonego raportu na temat wskaźników zakażeń COVID-19 amerykańskich dentystów  opublikowanego w październiku 2020 r. przez JADA. Dane zostały zważone m.in. według wieku i miejsca pracy ankietowanych (w celu uogólnienia wyników).

W pierwszej ankiecie ADA brało udział 2196 respondentów, a 1291 - w ostatniej, zaś we wszystkich sześciu - 785. Spośród ankietowanych - 57 lekarzy dentystów zgłosiło, że zdiagnozowano u nich COVID-19. W 23 przypadkach prawdopodobne źródło zakażenia zostało zidentyfikowane (poprzez śledzenie kontaktów). Gabinet dentystyczny, jako prawdopodobne źródło infekcji, zidentyfikowano w dwóch przypadkach.

Zabiegi dentystyczne generują aerozole, to nie problem

Ze względu na fakt, że wiele zabiegów dentystycznych generuje aerozole, początkowo uważano, iż praktykowanie stomatologii wiąże się z wysokim ryzykiem przeniesienia SARS-CoV-2 na dentystów. W badanym okresie odsetek dentystów wykonujących zabiegi aerozolowe wzrósł z 92,8 proc. - w pierwszym miesiącu badania do 98,4 proc. - w ostatnim.

POLECAMY W SERWISACH