PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

COVID-19 bez planu ogłaszania stanu pandemii. Sytuacja dynamiczna

Autor: PAP • Źródło: PAP/ms
11-07-2022, 12:44
COVID-19 bez planu ogłaszania stanu pandemii. Sytuacja dynamiczna Kolejna fala pandemii, ryzyko hospitalizacji mniejsze Fot. AdobeStock
Pytany o aktualną sytuację pandemiczną wiceminister zdrowia Waldemar Kraska ujawnił, że w tej chwili nie ma planów przywrócenia stanu epidemii. Liczba zakażeń tydzień do tygodnia rośnie jednak w tempie 90 proc.
  • Nie ma jasnej odpowiedzi dlaczego w okresie letnim następuje wzrost zakażeń. za który odpowiedzialne są nowe podwarianty SARS-CoV-2
  • Ministerstwo Zdrowia nie chce narzucać ostrych restrykcji, tylko zalecać pewnym grupom społecznym, aby stosowały się do zaleceń
  • We wrześniu mają być dostępne szczepionki działająca na nowe subwarianty. Nad ich produkcją pracują Moderna i Pfizer

Dynamiczny wzrost zakażeń  koronawirusem

Nie ma planów przywrócenia stanu epidemii. Aczkolwiek zawsze na sztabach kryzysowych, które mamy kilkanaście razy w tygodniu, także o tym rozmawiamy. Jednak na tę chwilę o czymś takim nie myślimy – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wiceszef resortu zdrowia przekazał, że obserwujemy wzrost dziennych zakażeń. - Nie są to może duże liczby, ale procentowo widzimy, że to jest spory wzrost - powiedział, dodając, że jest to nawet wzrost o 90 proc., porównując dane tydzień do tygodnia.

Kraska wyjaśnił, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dlaczego teraz - w okresie letnim - następuje wzrost zakażeń. Choć według niego jedną z głównych przyczyn mogą być nowe podwarianty SARS-CoV-2.

- Wszystkie warianty, które mutują, starają się być bardziej zakaźne. To jest ich naturalna obrona, żeby przetrwać w danym środowisku. Tak samo ten wariant BA.4 i BA.5 charakteryzuje się tym, że dość szybko w bliskim kontakcie możemy się nim zarazić. Dobrą wiadomością jest to, że nie powoduje tak dolegliwych objawów klinicznych jak poprzednie mutacje - tłumaczył.

Zasada DDM. Stosowana głównie przez osoby z grupy ryzyka

Wiceminister, dopytywany o środki ostrożności, ocenił, że choć w ostatnich tygodniach czy miesiącach COVID-19 zniknął z naszego myślenia, to powinniśmy być ostrożni.

Podkreślił, że metody, które były stosowane na początku pandemii - noszenie maseczek, dezynfekcja, utrzymywanie dystansu - powinny być cały czas stosowane, szczególnie przez osoby z grup ryzyka.

- Będziemy starali się nie narzucać ostrych restrykcji, tylko właśnie zalecać pewnym grupom społecznym, aby stosować się do naszych zaleceń. (...) Powinniśmy w sposób czysto naukowy i profesjonalny przekonywać i tłumaczyć, jakie są z tego korzyści. Nie nakazywać, ale przekonywać - wyjaśnił.

Dodał, że na pewno szczepienia powinny być kontynuowane, ponieważ jest to jedyna, bardzo skuteczna broń w walce z koronawirusem, co pokazała poprzednia fala pandemii.

Nowe szczepionki jesienią 

Przypomniał, że we wrześniu mają być dostępne szczepionki działająca na nowe subwarianty. Nad ich produkcją pracują dwie firmy - Moderna i Pfizer.

- Z takich nieoficjalnych informacji, które mamy z Europejskiej Agencji Leków, ta dawka przypominająca będzie dedykowana dla osób powyżej 18. roku życia - powiedział Kraska.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Ministerstwo Zdrowia   COVID-19   Waldemar Kraska   szczepionka  

POLECAMY W SERWISACH