PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

COVID-19. Aktualny stan pandemii na świecie

Autor: PAP • Źródło: PAP/en
01-08-2022, 15:37
COVID-19. Aktualny stan pandemii na świecie Aktualnie na COVID-19 choruje blisko 47 mln Fot. Shutterstock
Siódma fala pandemii COVID-19 wyhamowuje w Europie, ale  liczba infekcji narasta na innych kontynentach. Przez ostatni miesiąc wzrastała też liczba zgonów z powodu Covid-19 - wg informacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
  • Wg aktualnych danych 47 milionów aktywnych obecnie przypadków zachorowań ma łagodne objawy, a zaledwie mniej niż 0,1 proc. to stany ciężkie lub krytyczne
  • Z krajów europejskich w ciągu ostatniego tygodnia najwięcej zakażeń na jeden mln mieszkańców odnotowano w Grecji, na świecie - Japonia i Stany Zjednoczone
  • Średnia dla całej Unii Europejskiej wynosiła w ostatnim tygodniu 4 tys. infekcji w przeliczeniu na milion mieszkańców
  • Osoby, które przechorowały Covid-19 przed pojawieniem się wariantu Omikron, mają tylko 15-proc. ochronę przed powtórną infekcją BA.4 lub BA.5

Japonia i Stany Zjednoczone. Kraje najbardziej dotknięte letnią falą COVID-19

W liczbach bezwzględnych najwięcej zakażeń rejestruje się obecnie w Japonii (197 tys.), Stanach Zjednoczonych (130 tys.), Korei Płd. (80 tys.) i Niemczech (75 tys.) - czytamy w zestawieniu Our World in Data.

Według danych portalu statystycznego Worldometer 99,9 z niemal 47 milionów aktywnych obecnie przypadków zachorowań charakteryzuje się łagodnymi objawami, podczas gdy mniej niż 0,1 proc. to stany ciężkie lub krytyczne.

Najwięcej infekcji w przeliczeniu na jeden milion mieszkańców odnotowano w ciągu minionych siedmiu dni w Mikronezji (37 tys.), Brunei (24 tys.), Kostaryce (23 tys.), Grecji (13 tys.), Australii (12 tys.), Japonii 10 tys.) Korei Płd. (11 tys.), Nowej Zelandii i Singapurze (po 10,5 tys.) - według Our World in Data.

W światowej czołówce oprócz Grecji znajdują się również inne kraje europejskie: Austria (8 tys.), Cypr (8 tys.), Włochy (7 tys.), Niemcy (6 tys.), Słowenia (5,5 tys.), Francja (5,5 tys.) i Serbia (5 tys.). Jednak w porównaniu do poprzednich tygodni odnotowuje się w tych państwach mniej zakażeń. Średnia dla całej Unii Europejskiej wynosiła w ostatnim tygodniu 4 tys. infekcji w przeliczeniu na milion mieszkańców, a trzy tygodnie temu było to 6,2 tys.

Dominuje Omikron. Najczęściej daje łagodne objawy

Wariant Omikron koronawirusa jest nadal dominujący na całym świecie, stanowiąc 90 proc. sekwencji zgłoszonych do gromadzącej globalne dane o genomie koronawirusa bazy GISAID w mijającym miesiącu. Na wysokim poziomie utrzymuje się udział dwóch bardzo zakaźnych subwariantów BA.5 i BA.4 - ten pierwszy stanowił 52 proc. wszystkich sekwencji w GISAID w drugim tygodniu lipca, z kolei BA.4 - 11 proc.

W Stanach Zjednoczonych subwarianty BA.5 i BA.4 stanowią obecnie około 95 proc. przypadków Covid-19 - poinformowały we wtorek amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).

Eksperci zaznaczają, że dostępne dotychczas dane epidemiologiczne nie wskazują, by infekcje tymi subwariantami powodowały cięższy przebieg choroby lub proporcjonalnie więcej zgonów niż wcześniejsze warianty, jednak badania z różnych krajów pokazują, że mogą one powodować więcej powtórnych infekcji.

Przechorowanie chroni tylko w 15 proc. Jeśli infekcja innym wariantem niż Omikron

Dane z Kataru opublikowane na portalu medRxiv sugerują, że osoby, które przechorowały Covid-19 przed pojawieniem się wariantu Omikron, mają tylko 15-proc. ochronę przed powtórną infekcją BA.4 lub BA.5 z widocznymi objawami. Jeśli pierwsza infekcja była wynikiem zakażenia którymś z subwariantów Omikronu, to szacowana ochrona wzrasta do 76 proc.

Na całym świecie podano ponad 12,3 mld dawek szczepionek przeciw Covid-19, w tym ponad dwa miliardy dawek przypominających. Dwie trzecie światowej populacji otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki, a obecnie każdego dnia podaje się ich 7,75 miliona. Niespełna jedna czwarta osób w krajach o niskich dochodach otrzymała przynajmniej jedną dawkę.

Najwięcej dawek w przeliczeniu na 100 mieszkańców podano na Kubie (348), w Chile (313), Katarze (270), Singapurze (260), Urugwaju (254), na Malcie (252) i w Kambodży (250). Średnia na świecie wynosi 155, a w UE - 199. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zakażenia   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH