PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Coś trzeba robić, żeby przywrócić leczenie stomatologiczne

Autor: miro • Źródło: ms
09-04-2021, 08:12
Coś trzeba robić, żeby przywrócić leczenie stomatologiczne Brakuje świadczeniodawców na NFZ (fot. unsplash)
Nie może tak być, żeby nie było pomocy stomatologicznej w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. To konstatacja sytuacji w Sławnie, mieście powiatowym, w którym zaprzestał działalności ostatni gabinet stomatologiczny realizujący kontrakt z NFZ.

Nie ma tygodnia, aby NFZ nie informował o rozwiązaniu umowy z gabinetem stomatologicznym. W zasadzie to złe sformułowanie, gdyż umowę rozwiązują świadczeniodawcy wskazując na brak rentowności kontraktu. Bywa, że wycena procedur stomatologicznych pokrywa połowę kosztów. W takich warunkach trudno o utrzymywanie kontraktu, aby nie popaść w tarapaty finansowe. Wielu właścicieli gabinetów stomatologicznych, kalkulując wpływy z kosztami, rezygnuje ze współpracy z NFZ, nie chcąc dokładać do interesu.

Koszty realizacji świadczeń w związku z pandemią wyraźnie wzrosły chociażby ze względu na konieczność powszechnego stosowania śoi i wdrożenia ekstensywnego harmonogramu przyjęć pacjentów (konieczność dezynfekcji gabinetu pomiędzy kolejnymi leczonymi osobami).

Sytuacją w Sławnie zainteresował się poseł Czesław Hoc, który obiecał porozmawiać w tej sprawie z burmistrzem Sławna.

Nie trudno przewidzieć rezultatu takich rozmów, gdyż nie mają one żadnej siły sprawczej.

Wiadomo już, że NFZ po 11 kwietnia ogłosi konkurs i to w zasadzie jedyna informacja, która może budzić nadzieję, Niewielką, gdyż wielokrotnie ogłaszane konkursy z reguły pozostają nierozstrzygnięte ze względu na brak oferentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   kontraktowanie  

POLECAMY W SERWISACH