• Lekarze dentyści rezygnują z kontraktów z NFZ.
  • Świadczenie stomatologiczne są za nisko wyceniane przez NFZ, to główny powód coraz mniejszej liczby gabinetów stomatologicznych, w których zęby można wyleczyć na NFZ. 
  • Udział stomatologii w budżecie NFZ spadł poniżej 2 proc.  Rocznie NFZ przeznacza na leczenie każdego pacjenta średnio zaledwie 52 zł.

W powiecie szczycieńskim w woj. warmińsko-mazurskim jest tylko pięć gabinetów, które  świadczą usługi w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.  

W szczególnie trudnej sytuacji są  osoby starsze, które potrzebują pomocy stomatologicznej, a nie stać ich na finansowanie leczenia z własnej kieszeni.

O problemie coraz gorszego dostępu do opieki stomatologicznej w skali całej Polski pisaliśmy ostatnio w tekście Na NFZ leczenie zębów tylko za 52 zł rocznie .

Dentystka prowadząca praktykę stomatologiczną w  Dźwierzutach nie świadczy usług w ramach NFZ od lutego 2021 r.  Wcześniej z kontraktu z Funduszem zrezygnował gabinet w Jedwabnem. Z leczenia za publiczne pieniądze w powiacie szczycieńskim  można jeszcze skorzystać w Szczytnie, Wielbarku, Spychowie, Orzynach, przy czym w tej ostatniej miejscowości wolne terminy wizyt są dopiero w końcu czerwca 2022 r.

- Problem znamy i próbujemy z nim walczyć – mówi Barbara Trusewicz, sekretarz gminy Dźwierzuty. - Byliśmy w NFZ w tej sprawie. Mieli pomóc szukać nam nowego stomatologa, ale na razie nie ma żadnego odzewu. Pani wójt spotkała się też w tej sprawie z młodą lekarką z Biskupca, która początkowo była zainteresowana otwarciem gabinetu w Dźwierzutach, ale niestety zrezygnowała. Niewiele możemy w tej sprawie zrobić, bo lekarzy po prostu brakuje. Miejsce na gabinet mamy, brakuje nam niestety stomatologa. Nasi mieszkańcy mogą korzystać z gabinetu, który jest w Orzynach – dodaje  Trusewicz w rozmowie z Tygodnikiem Szczytno.