PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Co zmienia się w programie szczepień

Autor: miro • Źródło: ms
30-03-2021, 15:12
Co zmienia się w programie szczepień Szczepionka przeciwko COVID-19 musi być bezpieczna (fot. unsplash)
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w I kw. 2021 r. podano 6 mln dawek szczepionek. Do końca II kw. liczba szczepień ma wzrosnąć do 20 mln. Do końca sierpnia 2021 r. mają być zaszczepieni wszyscy, którzy taką wolę wyrażą.

Przewiduje się, że docelowo podawanych będzie 10 mln dawek miesięcznie.

W kwietniu do Polski ma trafić od 5 do nawet 7 mln szczepionek. 

Ratownicy medyczni i pielęgniarki będą mogli szczepić. 

Punkty szczepień zostaną uruchomione także w aptekach.

W zakładach pracy, o ile  chętnych tam będzie co najmniej 500 osób, umożliwione zostanie szczepienie (rząd zapewni szczepionki, ale organizacja pozostanie po stronie pracodawcy).  Rząd nie jest w stanie jeszcze podać konkretnej daty uruchomienia takiego rozwiązania, na pewno będzie to w II kw. 

Każdy obywatel Polski ma prawo do szczepionki w kraju, przebywający za granicą muszą przybyć w tym celu do kraju.  

Harmonogram rejestracji zakłada, że w zasadzie dzień po dniu będą mogły zapisywać się kolejne roczniki. Według wstępnego harmonogramu 24 kwietnia (w sobotę) zaszczepić się będą mogli obywatele z rocznika 74. Rząd zakłada, że już w maju będzie się mógł zapisywać na szczepienie każdy chętny, bez względu na rok urodzenia. 

Według danych inicjatywy Our World in Data (z 28 marca) Polska jest na 17. miejscu w UE pod względem odsetka zaszczepionej populacji (10,3 proc.). Unijna średnia to 10,8 proc. Są państwa członkowskie jak Węgry, gdzie odsetek ten sięga 20 proc. Tam jednak do stosowania dopuszczona jest szczepionka rosyjska.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19   szczepionka  

POLECAMY W SERWISACH