Co trzecia osoba ma powikłania po COVID-19. Bezsenność, depresja, kaszel

- U co trzeciego ozdrowieńca po COVID-19 pojawiają się powikłania takie jak długo utrzymujący się kaszel, zmęczenie, kołatanie serca, zaburzenia węchu i smaku, lęk, depresja i bezsenność
- Powikłania występują także po łagodnym przebiegu choroby
- Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia jest to stan, w którym najczęściej ujawnia się co najmniej jedna dolegliwość w okresie trzech miesięcy od wykrycia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 lub podejrzenia tej infekcji
Długi Covid-19. Badania na Śląsku
Powikłania po COVID-19 analizuje zespół pod kierownictwem szefa Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu dra hab. Jerzego Jaroszewicza.
Badania prowadzone są we współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach i Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Lekarze przeanalizowani objawy występujące u 200 osób, które przebyły COVID-19 co najmniej dwa miesiące wcześniej. Chorych podzielono na dwie grupy: tych, którzy byli hospitalizowani, i tych, którzy leczyli się w domach.
- Okazało się, że objawy zespołu pocovidowego występują u około 30 proc. pacjentów. Najczęściej są to kaszel, zmęczenie, kołatanie serca, zaburzenia węchu i smaku - poinformował dr hab. Jerzy Jaroszewicz, cytowany we wtorkowym komunikacie bytomskiego szpitala.
Neurologiczne i psychiatryczne objawy długiego Covid
Jak wynika z obserwacji, objawy występowały równie często u obu badanych grup, jednak nieprawidłowości w wynikach badań pulmonologicznych czy testów wydolnościowych były poważniejsze w grupie chorych hospitalizowanych. Także badania psychiatryczne i neurologiczne wykazały częste odchylenia w obu grupach. Pacjenci doświadczają lęku, depresji i bezsenności.
- Wiodącym powikłaniem psychiatrycznym i neurologicznym jest bezsenność, która utrzymywała się trzy miesiące po przebyciu COVID-19 u połowy wszystkich badanych pacjentów, bez względu na to, czy ich stan w trakcie zakażenia wymagał hospitalizacji, czy przechodzili koronawirusa łagodnie - powiedział ekspert.
Dolegliwości utrzymujące się po przejściu zakażenia koronawirusem to tzw. long covid. Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia jest to stan, w którym najczęściej ujawnia się co najmniej jedna dolegliwość w okresie trzech miesięcy od wykrycia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 lub podejrzenia tej infekcji.
Długi Covid. Co najmniej przez 8 tygodni
- Aby stwierdzić u pacjenta zespół pocovidowy, dolegliwości muszą trwać co najmniej dwa miesiące, a diagnostyka nie może wskazać innych przyczyn tych dolegliwości. Long covid może trwać nawet ponad 12 miesięcy. Prowadzone badania wykazują, że niektóre ciężkie objawy mogą trwać dłużej, jest to na przykład duszność - powiedział Jerzy Jaroszewicz.
Ekspert zauważył, że badania w kierunku zespołu pocovidowego nie powinny być wykonywane zbyt wcześnie, bo po ciężkim przebiegu zakażenia koronawirusem każdy organizm przez pewien czas jest osłabiony. Nie zaleca się też wykonywania rutynowych badań przesiewowych wszystkim chorym, lecz jedynie tym, którzy zauważyli u siebie niepokojące objawy, np. duszność, pogorszenie tolerancji wysiłku, zaburzenia węchu i smaku, zaburzenia poznawcze czy żołądkowo-jelitowe.


-
153 miejsc specjalizacyjnych dla lekarzy dentystów w rozdaniu wiosennym
eduDENT -
W Elektrowni Powiśle rusza Centrum Metamorfoz Medicover Stomatologia
bizDENT -
Zmiany zasad udzielania świadczeń stomatologicznych. Paweł Barucha o ostatnich korektach
lexDENT -
Rejestracja pacjentów stomatologicznych rozpisana na kilka miesięcy
newsDENT -
Program bezpłatnej opieki stomatologicznej nad uczniami Nowogardu
newsDENT -
Po 20 latach skarga pacjenta na wynik leczenia kanałowego zęba. Sprawa w sądzie
lexDENT -
Higiena jamy ustnej dzieci leczonych onkologicznie
techDENT -
NFZ wyda 2,8 mld zł na leczenie zębów w 2023 r. To o 16,8 proc. więcej niż rok temu
bizDENT
-
NFZ ustalił nowe wyceny w leczeniu stomatologicznym. Uwagi do 1 lutego
newsDENT -
Nowe wyceny w leczeniu stomatologicznym. Są uwagi do projektu "cennika"
newsDENT -
Błędy w leczeniu endodontycznym wyceniono na 31,2 tys. zł
lexDENT -
Za mało publicznych pieniędzy na stomatologię. Polacy muszą leczyć zęby „za swoje”
newsDENT -
Zasady eksploatacji autoklawów w gabinecie stomatologicznym. Wytyczne Urzędu Dozoru Technicznego
lexDENT -
Medycy tylko w publicznym sektorze. Warunek wyższych zarobków. Plany Adama Niedzielskiego
newsDENT -
Zmiany zasad udzielania świadczeń stomatologicznych. Paweł Barucha o ostatnich korektach
lexDENT -
Kto jest najbogatszym dentystą na świecie? Lista
bizDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
asystent/ka stomatologiczna
Chlewiska, mazowieckie -
lekarz dentysta
Wrocław, dolnośląskie -
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie -
lekarz dentysta
Wolsztyn, wielkopolskie