PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Co nowego w walce z pandemią

Autor: nieck • Źródło: kan
08-10-2020, 14:47
Co nowego w walce z pandemią Nowe zasady walki z pandemią COVID-19 (fot. pixabay)
Cały kraj został objęty strefą żółtą i w całej Polsce zaczynają obowiązywać związane z tym obostrzenia. Nowe zasady organizacji funkcjonowania szpitali i lekarzy POZ - ogłosili na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski.

Od 10 października cały kraj staje się strefą żółtą. - Od przestrzegania zasad z tym związanych zależy skuteczność walki z koronawirusem - powiedział premier na konferencji prasowej. Natomiast w czerwonej strefie, z najpoważniejszymi ograniczeniami, znajdzie się 38 powiatów m.in. tatrzański, otwocki i kartuski. Na liście tej są też m.in.: Grudziądz, Sopot, Piotrków Trybunalski, Suwałki, Kielce i Koszalin.

Zaznaczył, że to, co i w pierwszej fali przysłużyło się dobrze do przesunięcia się fali zachorowań tak, by służba była na tyle wydajna i bezpieczna, żeby przyjmować wszystkich pacjentów - tych najbardziej chorych, respiratorowych i tych, którzy nie wymagali leczenia terapią respiratorową.

Stąd z jednej strony działania logistyczne w zakresie służby zdrowia, z drugiej - rozszerzenie strefy żółtej na cały kraj, co niewątpliwie spowolni rozprzestrzenianie się koronawirusa - powiedział premier.

Szef rządu powiedział, że maksymalna liczba gości podczas imprez okolicznościowych będzie ograniczona do 75 osób, czyli takie zasady jak w strefach żółtych: w restauracjach jedna osoba na cztery metry kwadratowe, wydarzenia kulturalne z udziałem 25 proc. publiczności w przestrzeni zamkniętej oraz stu osób w plenerze.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o nowej logistyce  w zarządzaniem pacjentami z COVID-19.

- Chcemy uniknąć wykładniczego wzrostu zachorowań, dlatego wprowadzamy zmiany w infrastrukturze szpitali. (...) To przede wszystkim więcej łóżek, więcej respiratorów, ale oczywiście sam sprzęt nie leczy. Łóżka nie leczą, respiratory same nie działają, więc będziemy również pracowali nad tym, żeby personel medyczny w znacznie większym stopniu zaangażował się w walkę z pandemią - zaznaczył Niedzielski.

Jak dodał, część personelu medycznego zostanie przesunięta z dotychczas wykonywanych zadań do walki z epidemią COVID-19.  Udział POZ  w opiece nad pacjentem z COVID-19 także będzie zwiększany. Lekarze rodzinni zadeklarowali swoje zaangażowanie i chęć opieki nad pacjentami bezobjawowymi bądź skąpoobjawowymi. Lekarz POZ będzie kierował na izolację domową lub do izolatoriów.

Szpitale trzeciego poziomu zostaną zredefiniowane, do tej pory były to szpitale specjalistyczne, obecnie są przekształcane w szpitale hybrydowe, częściowo przypominają one dotychczasowe szpitale jednoimienne. Liczba łóżek dla chorych z COVID-19 zwiększy się o blisko 4 tys., szpitali  zamiast dziewięciu będzie 16, w każdym województwie będzie działał jeden szpital, poinformowano na konferencji prasowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH