Co Ministerstwo Zdrowia wie o stomatologii dziecięcej

Posłanka Joanna Jaśkowiak chciała wiedzieć:
1. Czy Ministerstwo Zdrowia prowadzi statystyki lub potrafi wskazać, kto takim monitoringiem się zajmuje, ile dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym korzysta z opieki pedodonty w ramach NFZ, a ile w gabinetach prywatnych?
2. Czy Ministerstwo Zdrowia rozważa wprowadzenie stomatologii do przedszkoli i szkół w zakresie badań przesiewowych i kierowania na dalsze leczenie w gabinetach z refundacją w NFZ?
3. Jakie programy profilaktyczne w obrębie stomatologii dziecięcej Ministerstwo Zdrowia obecnie prowadzi lub zamierza wdrożyć?
Na te pytania odpowiedzi udzielił Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.
Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1199, z późn. zm.), świadczenia stomatologiczne dla dzieci są udzielane w ramach zakresu – świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. r. ż. oraz świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży do 18. r. ż. udzielane w dentobusie, ale mogą być również udzielane w ramach zakresu świadczenia ogólnostomatologicznego. W żadnym z tych zakresów do udzielania świadczeń dzieciom nie jest wymagany wyłącznie lekarz specjalista w dziedzinie stomatologii dziecięcej (pedodonta). Z tego względu nie jest możliwe udzielenie odpowiedzi na pytanie – ile dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym korzysta z opieki tego specjalisty w ramach środków publicznych (NFZ).
Ministerstwo Zdrowia nie posiada również informacji na temat liczby dzieci objętych taką opieką w gabinetach prywatnych.
Od 1999 r. w ramach kolejnych edycji programu ministra zdrowia „Monitorowanie stanu zdrowia jamy ustnej Polaków” są prowadzone corocznie badania, które prezentują stan zdrowia jamy ustnej, stomatologiczne potrzeby profilaktyczno-lecznicze oraz zachowania zdrowotne wskazanych grup wiekowych, w tym dorosłych oraz dzieci w wieku 3, 5, 6, 7, 12, 15 i 18 lat.
W tabeli przedstawiono liczebności grup dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym badanych ogółem oraz w poszczególnych województwach w latach 2016- 2019.
Badania składały się z dwóch elementów - badania klinicznego (ocena stanu zdrowia jamy ustnej) oraz badania socjomedycznego - kwestionariuszowego młodzieży i dorosłych lub rodziców/opiekunów prawnych dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
W czasie badań prowadzona była edukacja bezpośrednia i pośrednia (materiały edukacyjne). Badania socjomedyczne uwzględniały zbieranie danych dotyczących korzystania z opieki stomatologicznej.
Tabela przedstawia odsetek dzieci w wieku 3-7 lat, które nie odbyły wizyty u dentysty oraz wskaźnik korzystania z opieki stomatologicznej na podstawie wyników badań monitoringowych w latach 2016-2019.
Strona: 1 z 2
- 1
- 2
- następna »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE:
-
Studia w formie zdalnej do 30 września
eduDENT -
COVID-19 spotęgował bruksizm
techDENT -
Śląski PTS organizuje webinar ze stomatologii cyfrowej
eduDENT -
Chirurg stomatolog prof. dr hab. Hanna Gerber z nominacją profesorską
eduDENT -
NRL domaga się od MZ działań ws ograniczenia palenia tytoniu
newsDENT -
Dodatki covidowe dla rezydentów i stażystów
bizDENT -
Tylko 1/3 krajów zezwala dentystom na wykonywanie szczepień przeciwko COVID-19
newsDENT -
Stomatolog Patrycja Chowańska z wielkim sercem
newsDENT
-
Trwa nierówna walka o wsparcie gabinetów stomatologicznych
lexDENT -
Walka o ochronę gabinetów stomatologicznych przed upadkiem
lexDENT -
Sprzeciw wobec pomysłu ustanowienia zawodu: specjalista techniki dentystycznej
lexDENT -
Koronawirus 22 lutego 2021 r.: 17 zgonów przy 3 890 zakażeniach
newsDENT -
Studenci stomatologii powtórzą rok
bizDENT -
Kompetencje specjalistów do spraw techniki dentystycznej
lexDENT -
Alignery mogą utrudniać zajście w ciążę?
techDENT -
Co czeka stomatologię w 2021 r.?
bizDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Polanica, dolnośląskie -
lekarz dentysta
Myślenice, małopolskie -
asystent/ka stomatologiczna
Wrocław, dolnośląskie -
asystent/ka stomatologiczna
Polanica, dolnośląskie