PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Co czwarty dentysta nie jest zaszczepiony!

Autor: miro • Źródło: ms
17-01-2022, 13:24
Co czwarty dentysta nie jest zaszczepiony! Co ze szczepionkami lekarzy dentystów (fot. Adobe)
25 proc. stomatologów i 40 proc. pracowników gabinetów stomatologicznych bez szczepień przeciwko Covid-19?! To brzmi niewiarygodnie. A jednak w Niemczech statystyki są zadziwiające.

Istnieje poważne ryzyko, że w Niemczech aż 273 praktyk stomatologicznych może być zamkniętych, ze względu na fakt, iż ich właściciele i zarazem lekarze dentyści, a także zatrudniony tam personel - nie zostaną zaszczepieni przeciwko COVID-19. Szczególnie problem ten dotyczy praktyk stomatologicznych funkcjonujących w: Dreźnie, Chemnitz, Lipsku, Budziszynie, Zwickau, Saskiej Szwajcarii.

Prezes Państwowego Towarzystwa Stomatologicznego w Niemczech dr. Thomas Breyer przedstawił alarmujące liczby w liście do posła Michaela Kretschmera (CDU) i poprosił go o wzmocnienie kampanii na rzecz szczepień wśród medyków!

Od połowy marca konieczne certyfikaty szczepień

W Bawarii pracuje 2 tys. dentystów. Ankietowano 1,5 tys. członków izby. 637 odpowiedziało (stan na 10 stycznia). Wynik: 25 proc. dentystów, którzy wzięli udział w ankiecie, nie jest zaszczepionych, chociaż od 16 marca 2022 r. nie będą mogli pracować bez certyfikatu szczepień. 

W Turyngii jest podobnie. Według obecnego stanu, co czwarta praktyka dentystyczna musiałaby zostać zamknięta w ciągu dziewięciu tygodni! Tak przynajmniej wynika z przeprowadzonego w grudniu przez Państwowe Stowarzyszenie Stomatologiczne Turyngii badania dotyczącego obowiązkowych szczepień w zawodach medycznych.

- Dwie trzecie ankietowanych lekarzy jest zaniepokojonych wpływem obowiązkowych szczepień na ich praktykę. Najczęściej oczekuje się eliminacji lub ograniczenia wybranych zabiegów i usług.

Paraliż stomatologii 

Przewodniczący Towarzystwa Stomatologicznego Turyngii Karl-Friedrich Rommel mówi: Moja technik dentystyczna już zrezygnowała, ponieważ nie chce się szczepić. Obowiązek szczepień jest konstytucyjnie wątpliwy, ponieważ oznacza to „zakaz wykonywania zawodu tylnymi drzwiami”.

Rommel przypomina: mamy najstarszych dentystów w Niemczech. Do 2026 r. połowa przejdzie na emeryturę.

Regularnie otrzymuje on listy od koleżanek i kolegów, którzy obawiają się, że do połowy marca nie będą już mieli wystarczającej liczby pracowników i zmuszeni zostaną zamknąć praktykę z powodu koronawirusa. Jeden z dentystów w Zeulenroda-Triebes zwolnił wszystkich 18 pracowników w proteście przeciwko obowiązkowi szczepień. Pacjenci mają problemy z umówieniem się na wizytę.

Nadal nie jest jasne z prawnego punktu widzenia, jak powinno się postępować z nieszczepionymi pracownikami od 16 marca.

Z kolei w Szpitalu Uniwersyteckim w Jenie od grudnia 2021 r. wykonano szczepienia stu pracownikom. Wskaźnik zaszczepienia wynosi obecnie 90 proc. Do tej pory ani jeden z 6,3 tys. pracowników nie zrezygnował z pracy z powodu obowiązku szczepień. Z drugiej strony w klinikach w Turyngii w Saalfeld, Rudolstadt i Pößneck około jedna trzecia jest nadal nieszczepiona.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   COVID-19   szczepionka  

POLECAMY W SERWISACH