PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ciężarna u dentysty - gdzie tkwi przyczyna problemów

Autor: miro • Źródło: ms
19-10-2018, 07:49
Ciężarna u dentysty - gdzie tkwi przyczyna problemów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Zgodnie z powszechną wiedzą, opieka stomatologiczna nad kobietami w ciąży nie jest modelowa. Zgodnie z tą wiedzą przyczyna zła tkwi po stronie pacjentek, które: nie wiedzą, nie rozumieją, ignorują. Sytuacja jest jednak bardziej skomplikowana, o czym świadczą analizy prowadzone przez naukowców m.in. z WUM.

Okazuje się, że odsetek procedur stomatologicznych, realizowanych u ciężarnych jest wyjątkowo niski i wina nie leży zapewne tylko po stronie pacjentek. Skąd to przekonanie? Wynika ono z danych, które zebrano podczas postnatalnego badania ankietowego na temat opieki stomatologicznej w czasie ciąży, przeprowadzonego w 2017 r. przez naukowców z WUM i SGGW. Wzięło w niej udział 3439 matek do 45 roku życia.

Niewątpliwie to, że jest źle wynika w dużym stopniu z postawy ciężarnych pacjentek, które – niezależnie od przyczyny - nie dbają o należyty stan zdrowia jamy ustnej.

Wnioski z tej analizy wskazują jednak na coś jeszcze. Okazuje się, że wiele kobiet w ciąży, które zgłosiły się do lekarza dentysty - nie otrzymało świadczeń, jakich należałoby się spodziewać, biorąc pod uwagę stan zdrowia ich jamy ustnej. To poważny problem, a jego diagnoza powinna umożliwić uchwycenie źródeł aberracji. Temu celowi służy przeprowadzona właśnie ankieta wśród lekarzy dentystów „Profilaktyka pierwotnie pierwotna”. Autorzy badania nie kryją tego, że liczą na precyzyjne określenie przyczyn niskiego odsetka procedur stomatologicznych realizowanych u ciężarnych, które prawdopodobnie leżą także po stronie dentystów.

Sygnująca badania prof. Dorota Olczak - Kowalczyk, krajowy konsultant do spraw stomatologii dziecięcej powiedziała infoDENT24.pl, że ma nadzieję, iż dzięki przeanalizowaniu odpowiedzi udzielonych przez ankietowych uda się opracować kolejne kompendium z zestawem precyzyjnych zaleceń i wskazań dla lekarzy dentystów. Wiedza ta mogłaby być także podstawą do wprowadzenia pewnych korekt w treściach wykładanych studentom stomatologii. Dobrze byłoby również, aby zredagowane wnioski uzupełniały uniwersytecką wiedzę z zakresu położnictwa i ginekologii.

Wiadomo, że na konieczność rozpowszechnienia wiedzy dotyczącej zasad opieki stomatologicznej w czasie ciąży wśród przyszłych matek i lekarzy dentystów wskazują m.in. zbyt rzadko wykonywane procedury profilaktyczne i unikanie za wszelką cenę diagnostyki radiologicznej w czasie ciąży.

Przypomnijmy, że kilka lat temu z inicjatywy Polskiego Oddziału Sojuszu dla Przyszłości Wolnej od Próchnicy (Alliance for a Cavity Free Future - ACFF) powstało opracowanie „Profilaktyka próchnicy u kobiet ciężarnych – zalecenia dla lekarzy stomatologów”.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH