PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Cieszyński: nagonka na Szumowskiego z maseczkami w tle

Autor: PAP • Źródło: PAP/ms
21-05-2020, 09:46
Cieszyński: nagonka na Szumowskiego z maseczkami w tle Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński (foto: Fotolia/PTWP)
Wtargnięcie 20 maja dwóch posłów KO na konferencję prasową to kulminacja ataku na ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego - podkreślił wiceszef MZ Janusz Cieszyński. Zapewnił, że wszystkich oferentów, którzy chcieli dostarczyć środki ochrony osobistej obowiązywały te same standardy postępowania.

Cieszyński 21 maja w TVP Info mówił, że w ostatnich tygodniach trwa nagonka na ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, taka jednoznacznie politycznie motywowana, nagonka posłów Koalicji Obywatelskiej, którzy po prostu widzą, że mają do czynienia z człowiekiem, który przeprowadził Polskę przez pandemię koronawirusa. Liczba zgonów, liczba pacjentów na milion mieszkańców jest a Polsce wyraźnie niższa, więc zdecydowano, że uderzy się tam, gdzie Prawo i Sprawiedliwość może pokazać obiektywnie, bez żadnych wątpliwości, że rząd działa bardzo dobrze - zaznaczył wiceminister. Odniósł się tak do zarzutów opozycji wobec szefa MZ dotyczących nietransparentnych działań w sprawie zakupów sprzętu ochrony osobistej dla lekarzy w czasie epidemii.

Zdaniem wiceministra, właśnie stąd wziął się ten dziki atak opozycyjnych polityków, opozycyjnych mediów na prof. Szumowskiego. Jak zaznaczył, kulminacją tego ataku było chuligańskie wtargnięcie na konferencję prasową przed gmachem resoru zdrowia posłów PO Sławomira Nitrasa i Marcina Kierwińskiego. Podkreślił, że nigdy wcześniej z czymś takim się nie spotkał. Nawet poseł Neumann przeprosił za swoich kolegów - powiedział wiceminister.

Kierwiński i Nitras przyszli przed gmach resortu zdrowia na konferencję prasową. Gdy się tam pojawili, trwał jeszcze briefing wiceministra Cieszyńskiego. Posłowie KO zachęcili go, by wystąpić wspólnie przed dziennikarzami. W efekcie między politykami Platformy a wiceszefem MZ doszło do trwającej kilkanaście minut wymiany zdań. Kierwiński i Nitras zarzucili Prawu i Sprawiedliwości, zwłaszcza ministrowi zdrowia Łukaszowi Szumowskiemu zarabianie na epidemii; Cieszyński przekonywał, że to kłamstwo.

Jako argument odczytał SMS-a, którego 16 marca otrzymał od Sławomira Neumanna, a w którym polityk Platformy pytał go - w imieniu przedsiębiorcy z jego okręgu wyborczego - o możliwość przyspieszenia procedur dla uzyskania certyfikatu dla maseczek, które zamierzał sprowadzać z Chin.

Wiceminister w czwartek w TVP Info zaznaczył, że SMS od posła Neumanna jest dowodem na to, że wszystkich obowiązywały takie same standardy dotyczące zakupów.

- Akurat w tej sprawie pan Sławomir Neumann zachował się tak jak powinien, czyli chciał współpracować, pomimo tego, że na co dzień pomiędzy nim i jego obozem politycznym a PiS jest spór polityczny. Jedyny powód dla którego to ujawniłem to pokazanie posłom Platformy Obywatelskiej, że to nie jest tak, że obowiązywały standardy dla jednych, a inne dla drugich - podkreślił. Dodał, że takie same procedury dotyczące postępowania w sprawie sprzedaży sprzętu medycznego obowiązywały wszystkich oferentów.

- Taka sama ścieżka postępowania była dla wszystkich osób, które chciały pomóc, chciały dostarczyć polskiemu rządowi, ale przede wszystkim polskim medykom sprzęt ochrony indywidualnej - powiedział Cieszyński.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH