PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Chojnów: bezstresowa walka z próchnicą zębów dzieci

smn
17-09-2020, 12:05
Chojnów: bezstresowa walka z próchnicą zębów dzieci Gmina Chojnów inwestuje w zdrowie stomatologiczne najmłodszych mieszkańców (fot. pixabay)
W gminie Chojnów  wszyscy pacjenci do 18 roku życia leczą zęby za darmo, a to dzięki przedsiębiorczości lokalnych władz samorządowych.

Na terenie gminy wiejskiej Chojnów, w województwie dolnośląskim istnieją dwa gabinety stomatologiczne, których funkcjonowanie rocznie wynosi 30 tysięcy złotych. Dzięki takiej inwestycji samorządowcom udało się objąć darmową opieką dentystyczną wszystkie dzieci i młodzież do 18 lat, informuje Radio Wrocław.

- Akcja cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, choć nie wprowadziłem przymusu odwiedzania gabinetów. Mogą, bo wiadomo, że nikt nikogo na siłę nie chce objąć profilaktyką. Profilaktyka dobrze przeprowadzona powoduje, że te dzieci nie chorują. Bo wiele chorób zaczyna się właśnie od zębów, od jamy ustnej. Tutaj staramy się zapobiegać, żeby te choroby się nie rozwijały i żeby później te koszty leczenia nie wzrastały, - podkreśla wójt gminy Andrzej Pyrz w rozmowie z radiem. 

I przyznaje, że samorząd skorzystał z rozwiązań niemieckich. Jeszcze w latach osiemdziesiątych tam była największa zachorowalność na próchnicę. Obecnie Niemcy nie mają problemów z próchnicą.
- Mamy nadzieję, że po trzech kolejnych latach zmniejszymy już liczbę chorej populacji i zajmiemy się tylko tą akcją od żłobka do trzeciej klasy podstawówki - podkreśla Michał Huzarski, gminny koordynator ds. zdrowia .I właśnie za ten projekt katowicki Quality Institute przyznał gminie Chojnów certyfikat "Samorząd promujący zdrowie". Wójt i radni zapewniają, że chcą kontynuować leczenie i profilaktykę do momentu, aż zupełnie zniknie problem próchnicy w tamtejszych wsiach.

Więcej: radiowroclaw.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH