PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Chluba MZ - szkolne gabinety stomatologiczne umierają

Autor: miro • Źródło: ms
19-06-2020, 15:41
Chluba MZ - szkolne gabinety stomatologiczne umierają Podzwonne dla szkolnych gabinetów stomatologicznych (foto: pixabay)
Lekarze dentyści wyszli naprzeciw oczekiwaniom Ministerstwa Zdrowia. Wiele gabinetów szkolnych powstało dzięki lekarzom dentystom, którzy je zorganizowali i wyposażyli z własnych środków. Teraz stoją puste w zamkniętych szkołach, a dentyści pozbawieni zostali środków do życia.

List otwarty szkolnych dentystów do ministra zdrowia
Od połowy marca 2020 r., kiedy wprowadzono stan epidemiczny na terenie Polski, szkoły pozostają dla uczniów zamknięte, a nauka prowadzona jest zdalnie.

Na okres wakacji wiele szkół również pozostanie zamknięta, co w sumie daje przynajmniej pięć i pół miesiąca, przez które większość z nas nie może prowadzić działalności gospodarczej i realizować umów z NFZ.

Niestety, nie wiadomo jak sytuacja ta będzie wyglądała od września i czy uczniowie wrócą do szkół. NFZ nie uwzględnia faktu, że dentyści prowadzący gabinety szkolne w placówkach, które są zamknięte, nie są często w stanie w ogóle realizować umów i że nie wiadomo kiedy będzie to możliwe.

Wprowadzone rozwiązania mające zapewnić płynność finansową świadczeniodawcom powodują powstanie zadłużenia placówek.

Nie ma do tej pory określonych warunków spłaty zadłużenia, przede wszystkim okresu, w którym będzie to wymagane.

W tym miejscu zwracamy szczególną uwagę na fakt, że „gabinety pozaszkolne” mogą podejmować decyzje o powrocie do pracy według uznania, natomiast działalność gabinetów szkolnych jest zależna od decyzji podmiotów prowadzących szkoły!

Przywrócenie ustawowej opieki nad uczniami od czerwca nakłada na strony realizujące opiekę obowiązek systematycznych działań w zakresie profilaktyki stomatologicznej.

Niestety, nie jest to możliwe w stanie epidemicznym, kiedy szkoły pozostają dla uczniów zamknięte, a o możliwości pracy i dostępności do gabinetów decyduje… dyrekcja szkoły!

Decyzje te powodują, że wielu z nas zostało pozbawionych dostępu do własnych gabinetów, czyli nie możemy zarabiać pieniędzy na własne utrzymanie!

W zaistniałej sytuacji, kiedy wprowadzone przez rząd rozwiązania nie uwzględniają naszej specyficznej sytuacji, a inne grupy zawodowe traktowane są w sposób uprzywilejowany, żądamy natychmiastowego wprowadzenia rozwiązań, które pomogą nam utrzymać gabinety wraz z personelem, realizację umów z NFZ, prowadzenie działalności gospodarczej, ponieważ jesteśmy jednocześnie lekarzami i przedsiębiorcami, którzy mają zobowiązania względem pacjentów, pracowników i państwa.

Wierzymy, że Ministerstwu Zdrowia zależy na utrzymaniu szkolnych gabinetów dentystycznych. Apelujemy zatem o natychmiastowe podjęcie z nami rozmów i wspólne wypracowanie rozwiązań systemowych i procedur, które z jednej strony zabezpieczą naszych pacjentów, z drugiej umożliwią przetrwanie szkolnych gabinetów w tym trudnym czasie. Jest to kluczowa kwestia, ponieważ stan uzębienia polskich dzieci jest bardzo zły.

Zaznaczamy, że bez wsparcia państwa szkolne gabinety dentystyczne prawdopodobnie od września będą zamykane, a odbudowa szkolnej stomatologii stanie się niemożliwa.

Nikt z nas lekarzy prowadzących działalność gospodarczą nie będzie ryzykować inwestycji w gabinety w szkołach mając na względzie zupełny brak zainteresowania organów państwowych w razie problemów i trudnej sytuacji w jakiej niewątpliwie wszyscy się znaleźliśmy z powodu pandemii.

Ze względu na brak odpowiedzi na nasze niezliczone pisma do Ministerstwa Zdrowia, apelujemy o poważne i odpowiedzialne podejście do problemu i wypracowanie wraz z lekarzami dentystami stosownych procedur i form funkcjonowania szkolnych gabinetów dentystycznych. Warto przypomnieć, że powrót dentystów do szkół to sztandarowe hasło rządu, stąd nasze zaskoczenie zupełnym brakiem zainteresowania kwestią ze strony Ministerstwa Zdrowia.

Dentystyczne gabinety szkolne działają na mocy ustawy z 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami. W założeniach opieka ta miała zwiększyć dostępność dzieci do profilaktyki i leczenia stomatologicznego oraz wprowadzić systematyczność tych działań, jako jedynej słusznej drogi do polepszenia stanu uzębienia polskich dzieci.

Tylko w placówkach szkolno-wychowawczych dentyści mają dostęp do całej populacji dzieci.

Lekarze dentyści wyszli naprzeciw oczekiwaniom Ministerstwa Zdrowia. Wiele gabinetów szkolnych powstało dzięki lekarzom dentystom, którzy je zorganizowali i wyposażyli z własnych środków i w ramach własnej działalności gospodarczej, ponieważ większości gmin nie było stać na sfinansowanie tego typu inwestycji.

Z poważaniem, szkolni dentyści
Ewa Spadło, PSP 19, Kędzierzyn-Koźle
Agnieszka Surdyka, IX LO, Lublin
Katarzyna Szewczyk, ZSZ nr 2, Biała Podlaska
Anna Kijewska, ZS nr 5, Lublin
Dorota Piasecka, SP nr 6, Puławy
Joanna Mazanowska, ZS nr 31, Toruń
Piotr Laska, SP nr 2, Wołów
Maria Plewik, ZS Chemicznych i Przemysłu Spożywczego, Lublin
Katarzyna Biegaj-Laskowska, PSP 6, Lublin,
Agata Wyczałkowska-Łatacha, SP nr 45, Sosnowiec
M. Chról, PSP nr 23, Lublin
T. Buchajczyk, ZS nr 1, Lublin
M. Krupińska-Maślanka SP nr 43, Lublin
M. Karpińska, PSP nr 5, Lublin
Anna Wysocka, SP w Woszczelach
Anna Mizak- Wąsiewska, SP nr 2, Toruń
Iwona Przedmojska, SP nr 32, Toruń
Agnieszka Ziemińska, I LO, Lublin
Joanna Szewczuk, SP nr 2, Tomaszów Lubelski
Magdalena Barham, ZSO nr 4, Lublin
Hanna Andzelm-Walkowska, SP nr 21, Lublin
Monika Dyk-Podleśna, ZS w Cycowie
Lucyna Żywicka, Międzyszkolna Przychodnia Stomatologiczna, Sopot
Iwona Rowińska, SP nr 2, Lublin
Anna Kubicka, ZS w Byczynie
Małgorzata Bonik, SP  Cicibór Duży
Małgorzata Baranowska-Gromek, LCKZ, Lublin
Beata Banasik, SP nr 2, Lublin
Monika Konarzewska, SO nr 34, Lublin
Iwona Bielawska, 29 LO, Lublin
Izabela Akerman-Górna, SP nr 24, Toruń
Grażyna Uranowska- Lackowska, XXI LO, Lublin
Magdalena Ostrowska, SP nr 1, Toruń
Anna Majcher, SP nr 38, Lublin
Agnieszka Różańska, SP Sokołów Małopolski
Elżbieta Wiśniewska, SP nr 7, Lublin
Grażyna Błaziak, Państwowe Szkoły Budownictwa i Geodezji, Lublin
Krzysztof Jasiński, SP w Niedźwiadzie Dolnej, SP w Ropczycach, SP w Bratkowicach
Maria Arrowsmith, SP nr 24, Kielce
Anna Werner, SP w Wolborzu
Paweł Semerak, SP nr 9, Rumia, SP w Bolszewie
Teresa Borkowska, SP nr 1, Pieńsk

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
stomatologia dziecięca   dentysta w szkole   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH