PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Chaos w gabinetach dentystycznych

Autor: miro • Źródło: ms
15-07-2020, 11:47
Chaos w gabinetach dentystycznych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
To, że nie tylko w Polsce trudno ustalić z animatorami opieki zdrowotnej jak mają funkcjonować gabinety stomatologiczne w obliczu epidemii koronawirsua – jest kiepskim pocieszeniem dla lekarzy dentystów. Pytanie o to jak leczyć - nie jest tylko naszą specyfiką.

Grupa Scottish Dental Practice Owners, która reprezentuje ponad 400 właścicieli gabinetów dentystycznych i prawie 3 mln pacjentów żąda pilnych wyjaśnień na temat usankcjonowania istnienia dwutorowego systemu stomatologii w Szkocji.

Dentyści obawiają się finansowej zapaści praktyk stomatologicznych w wyniku zamrożenia ich funkcjonowania, a przewodniczący stowarzyszenia dentystów w Szkocji Mohammed Samad z Glasgow, powiedział, że organizacja nie otrzymała odpowiedzi na żadne z listów wysłanych do rządu szkockiego.

Powiedział on: rząd szkocki wpędził nas w stan nieładu ze względu na brak działań umożliwiających otwarcie gabinetów dentystycznych współpracujących z NHS. W efekcie miliony Szkotów nie mają dostępu do dentysty.

Health Improvement Scotland zezwoliła na otwarcie prywatnych gabinetów dentystycznych i wyraziła zgodę m.in. na zabiegi z wytwarzaniem aerozolu, ale NHS i mieszane praktyki dentystyczne nie mogą wykonywać takich procedur.

- Wiele krajów na całym świecie realizowało procedury z aerozolem (aerosol generating procedurę - AGP) podczas wybuchu epidemii. Nie doprowadziło to do rozprzestrzeniania się Covid-19 wśród pacjentów i dentystów – twierdzi dr Samad. Przyznał on, że pacjenci NHS od lipca mogą udać się do dentysty na rutynowe zabiegi, ale tylko te które nie wymagają użycia sprężonego powietrza wykorzystywanego podczas wykonywanych procedur.

Informacja podana do publicznej wiadomości jest bardzo myląca, ponieważ pacjenci nie są świadomi poważnych ograniczeń nałożonych na dentystów z NHS. Informacje i wskazówki są skąpe i wyjątkowo nieprofesjonalne w sposobie ich udostępniania.

Pacjenci otrzymują e-maile od lokalnych komisji ds. zdrowia stwierdzające, że gabinety dentystyczne są otwarte, ale absolutnie nie ma jasnych informacji co do ograniczeń nałożonych przez rząd Szkocji.

- Nie było żadnej komunikacji, ani konsultacji z dentystami odnośnie tego, czego oczekują na kolejnych etapach powrotu do leczenia -  przekonuje dr Samad.

- Przez ostatnie 12 tygodni pacjenci niepotrzebnie cierpieli na problemy ze zdrowiem zębów a wydaje się, że nie ma żadnych oznak zmniejszenia restrykcji. Mamy obowiązek dochować staranności w wykonywaniu pracy, ale jesteśmy bezradni ze względu na szczupły zakres usług, które możemy zaoferować z powodu wciąż obowiązujących ograniczeń – oskarża dr Samad.

Dodał on, że jeśli gabinet ma odpowiednie środki ochrony indywidualnej, określone przez Wydział Ogólnych Lekarzy Stomatologów, to taki gabinet powinien móc realizować procedury AGP pacjentom NHS.

Dr Samad powiedział: mamy szczerą nadzieję, że rząd szkocki przyjrzy się poważnie sytuacji, w jakiej znalazło się miliony pacjentów NHS. Jeśli coś nie zostanie wkrótce zrobione, nastąpi poważny spadek zdrowia jamy ustnej w Szkocji.

Rzeczniczka zdrowia Scottish Labour Monica Lennon, powiedziała, że rząd pokazał kolejny przykład chaosu i zamieszania. Szkocja stoi w obliczu katastrofy zdrowia zębów, jeśli usługi NHS pozostają na dłużej niedostępne - powiedziała.

Dodała: to nie w porządku, że istnieje jeden zestaw zasad dotyczących prywatnej pracy dentystycznej i tych, którzy mogą sobie na to pozwolić oraz inny zestaw zasad dla pozostałych.

Rząd Szkocji odpowiedział, że nie ma dwutorowego systemu opieki stomatologicznej. Pacjenci NHS mogą otrzymać opiekę i leczenie, w tym procedury wykonywane w atmosferze aerozolu, w jednym z 71 ośrodków tzw. pilnej opieki dentystycznej w Szkocji.

W ramach trzeciego etapu powrotu do normalności praktyk dentystycznych realizowany jest fachowy przegląd procedur wytwarzających aerozole i wkrótce pojawią się wytyczne jak w takich okolicznościach postępować.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH