• Cellivia, poznańska firma biotechnologiczna, jako pierwsza w Polsce rozpoczęła działalność w obszarze bankowania tkanek i komórek z miazgi zębów stałych, mlecznych oraz tkanki dziąsła
  • Cellivia dołączyła z projektem CELLsaving do Mapy Innowacji stworzonej przez Ministerstwo Zdrowia
  • Mapa Innowacji to inicjatywa Ministerstwa Zdrowia, której celem jest zebranie innowacyjnych projektów w ochronie zdrowia w jednej przestrzeni. Dzięki temu przedsięwzięciu możliwe jest łatwe wyszukiwanie interesujących projektów
  • #CELLsaving – projekt uwzględniony na Mapie Innowacji – powstał, aby umożliwić pacjentom dostęp do medycyny regeneracyjnej i terapii zaawansowanych.
  • Bank Tkanek i Komórek Cellivia umożliwia bankowanie materiału biologicznego z obszaru jamy ustnej (tkanki dziąsła i miazgi zęba) w celu wykorzystania go w terapiach medycyny regeneracyjnej

Cellivia na Mapie Innowacji w ochronie zdrowia

Cellivia, poznańska firma biotechnologiczna dołączyła ze swoim projektem CELLsaving do Mapy Innowacji stworzonej przez Ministerstwo Zdrowia.  Firma ta jako pierwsza w Polsce rozpoczęła działalność w obszarze bankowania tkanek i komórek z miazgi zębów stałych, mlecznych oraz tkanki dziąsła.

CELLsaving to usługa spółki, która umożliwi pacjentom dostęp do medycyny regeneracyjnej i innowacyjnych terapii zaawansowanych ATMP-HE oraz ATMP.

Mapa Innowacji to inicjatywa Ministerstwa Zdrowia, której celem jest zebranie innowacyjnych projektów w ochronie zdrowia w jednej przestrzeni. Dzięki temu przedsięwzięciu możliwe jest łatwe wyszukiwanie interesujących projektów.

Ministerstwo Zdrowia wskazuje, że innowacje w medycynie powinny:

  • służyć usprawnieniu funkcjonowania systemu ochrony zdrowia,
  • zapewniać pacjentom możliwie najlepszą opiekę medyczną,
  • dostarczać odpowiedniego wsparcia personelowi medycznemu,
  • zwiększyć efektywność, jakość i dostępność udzielanych świadczeń medycznych.

#CELLsaving – dostęp do medycyny regeneracyjnej

#CELLsaving – projekt uwzględniony na Mapie Innowacji – powstał, aby umożliwić pacjentom dostęp do medycyny regeneracyjnej i terapii zaawansowanych. Bank Tkanek i Komórek Cellivia umożliwia bankowanie materiału biologicznego z obszaru jamy ustnej (tkanki dziąsła i miazgi zęba) w celu wykorzystania go w terapiach medycyny regeneracyjnej.

Spółka będzie rozwijać projekty badawczo - rozwojowe dotyczące komórek macierzystych miazgi zęba, dziąsła i wydzielanych przez nie egzosomów.

Priorytetem jest stomatologia, w tym leczenie chorób przyzębia. Więcej o projekcie CELLsaving na stronie Ministerstwa Zdrowia 

Bank tkanek i komórek wesprze terapia zaawansowane

Misją Cellivia jest zapewnienie dostępu do medycyny spersonalizowanej i terapii zaawansowanych. Spółka zdecydowała się rozpocząć działalność w zakresie bankowania materiału biologicznego na cele terapeutyczne dla pacjentów.

Pacjenci z całego świata, którzy skorzystają z usług stomatologicznych w Polsce i zdeponują materiał w naszym banku tkanek i komórek - będą mogli skorzystać z własnego materiału biologicznego do wytwarzania leku terapii zaawansowanych - podkreśla Zuzanna Stern, prezes Cellivia SA.

Cellivia - badania nad właściwościami biologicznymi  

Poznańska firma Cellivia SA od lat prowadzi działalność naukowo - badawczą i projekty związane z wykorzystaniem komórek pochodzących z miazgi zębów i dziąsła. 

Obecnie Cellivia prowadzi badania nad właściwościami biologicznymi komórek z obszaru jamy ustnej pod kątem ich dużej zdolności do regeneracji.

Efektem badań będzie opracowanie technologii wytwarzania leków terapii zaawansowanych, które umożliwią zabiegi regeneracyjne i rekonstrukcyjne w obszarze jamy ustnej.

Wyniki badań zostaną wykorzystane podczas opracowania produktu leczniczego terapii zaawansowanej na potrzeby ograniczenia rozwoju chorób przyzębia i zapaleń błony śluzowej jamy ustnej oraz regeneracji tkanek u pacjentów.

Cellivia dysponuje nowoczesną infrastrukturą laboratoryjną. 

Dotychczas zespół opracował metody pozwalające na efektywne pozyskiwanie ściśle określonych populacji komórek z jamy ustnej, które z uwagi na swoje właściwości, stanowią cenne źródło komórek macierzystych.

W 2023 r. Cellvia otrzymała pozwolenie na działalność jako Bank Tkanek i Komórek z obszaru jamy ustnej. Cellivia jest członkiem Polskiej Sieci Biobanków oraz Związku Firm Biotechnologicznych BIOFORUM.