PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

CED o bezpieczeństwie w stomatologii podczas pandemii

Autor: nieck • Źródło: kan
13-11-2020, 13:35
CED o bezpieczeństwie w stomatologii podczas pandemii (fot. pixabay)
Pandemia COVID-19 odcisnęła mocny ślad na rynku usług stomatologicznych w roku 2020. By uniknąć zapaści w systemie ochrony zdrowia, rządy europejskie wprowadziły szereg sposobów mających zahamować wzrost zakażeń, w tym kwarantannę narodową, restrykcje w turystyce, godzinę policyją. W całej Europie dostępność opieki stomatologicznej znacząco się zmniejszyła, a większość dentystów w najgorszym okresie było zobowiązanych jedynie do świadczenia doraźnej pomocy.

Mocne dowody na bezpieczeństwo świadczenia opieki dentystycznej i  jesienny wzrost liczby przypadków zakażeń motywuje Radę Europejskich Lekarzy Dentystów (CED) do zalecenia ciągłości świadczenia usług dentystycznych podczas pandemii.

Pomimo nowych okoliczności stworzonych przez COVID-19, dowody wskazują, że stomatologia pozostaje bezpieczna dla pacjentów dentystycznych, członków zespołu dentystycznego i samych dentystów. Wdrożono skuteczne środki ochrony osobistej w celu ochrony zarówno personelu dentystycznego, jak i pacjenta oraz przestrzega się odpowiednich protokołów, podkreśla CED w specjalnym oświadczeniu.

Bezpieczeństwo pacjenta jest jednym z głównych celów zawodu dentysty i chociaż zapewnia, że ​​zespół dentystyczny przestrzega zarówno istniejących, jak i nowych wytycznych, jednak w obecnej sytuacji -  brak jasnych zaleceń i danych naukowych dotyczących stomatologii może mieć negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej i ogólny stan zdrowia wszystkich Europejczyków. Opiekę stomatologiczną, w tym nie tylko pilne i niezbędne leczenie stomatologiczne, ale także opiekę profilaktyczną i zachowawczą, należy traktować jako niezbędną opiekę zdrowotną i nie należy jej odkładać do czasu wygaśnięcia pandemii COVID-19.

- Europejscy stomatolodzy zawsze byli zaangażowani w zapewnianie aktualnej, bezpiecznej i wysokiej jakości higieny jamy ustnej, a także minimalizowanie ryzyka związanego z higieną jamy ustnej. Od początku pandemii stomatolodzy byli na pierwszej linii walki, obok innych pracowników służby zdrowia, zapewniając bezpieczne leczenie, jednocześnie dbając o dobre samopoczucie swoich pacjentów i powinni nadal zapewniać jak zwykle odpowiedzialną opiekę niezależnie od okoliczności . mówi prezydent CED, dr Marco Landi.

 Więcej: cedentists.eu

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   zakażenia   stomatologia   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH