Podobnie jest w Legnicy, chociaż miasto do najmniejszych nie należy.

Niedawno do Legnicy zawitał dentobus, który odwiedza wszystkie legnickie placówki oświatowe. Pierwsi pacjenci zostali już przyjęci. W pierwszej kolejności dentobus będzie diagnozował dzieci z przedszkoli. Taki sam scenariusz wiosną zostanie powtórzony w przypadku uczniów legnickich szkół.

Krzysztof Duszkiewicz, zastępca prezydenta Legnicy powiedział dla radia FM Legnica, że zaproszenie dentobusu do Legnicy wynikało z sygnałów płynących od rodziców. Mieszkańcy Legnicy twierdzą, że dostęp do stomatologa dziecięcego „na NFZ” jest iluzoryczny. Rodzice muszą zatem z budżetu domowego asygnować spore środki, aby zapewnić dzieciom opiekę stomatologiczną. Z tej przyczyny wielu młodych pacjentów nie widziało dentysty zdecydowanie dłużej niż przez pół roku, które jest okresem zalecanym pomiędzy wizytami kontrolnymi.

Po wizycie u stomatologa dziecko otrzymuje kartę pacjenta. W niej, lekarz dentysta określa na diagramie potrzeby leczenia zachowawczego, oceni wady zgryzu i wskaże ewentualne potrzeby konsultacji specjalistycznych (np. ortodontycznej).