PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Cała nadzieja w dentobusie?

Autor: miro • Źródło: ms
07-02-2022, 15:30
Cała nadzieja w dentobusie? Dentobus w Legnicy Fot. AdobeStock
Bardzo dobrze, że dentobusy wciąż jeżdżą po małych miejscowościach, stwarzając dzieciom szansę wizyty u lekarza dentysty. Bardzo niedobrze, że dla wielu pacjentów często jest to jedyna okazja na leczenie. Dodajmy jeszcze - wcale nie taka powszechna.

Podobnie jest w Legnicy, chociaż miasto do najmniejszych nie należy.

Niedawno do Legnicy zawitał dentobus, który odwiedza wszystkie legnickie placówki oświatowe. Pierwsi pacjenci zostali już przyjęci. W pierwszej kolejności dentobus będzie diagnozował dzieci z przedszkoli. Taki sam scenariusz wiosną zostanie powtórzony w przypadku uczniów legnickich szkół.

Krzysztof Duszkiewicz, zastępca prezydenta Legnicy powiedział dla radia FM Legnica, że zaproszenie dentobusu do Legnicy wynikało z sygnałów płynących od rodziców. Mieszkańcy Legnicy twierdzą, że dostęp do stomatologa dziecięcego „na NFZ” jest iluzoryczny. Rodzice muszą zatem z budżetu domowego asygnować spore środki, aby zapewnić dzieciom opiekę stomatologiczną. Z tej przyczyny wielu młodych pacjentów nie widziało dentysty zdecydowanie dłużej niż przez pół roku, które jest okresem zalecanym pomiędzy wizytami kontrolnymi.

CZYTAJ WIĘCEJ

Dentobus postcovidowy

Po wizycie u stomatologa dziecko otrzymuje kartę pacjenta. W niej, lekarz dentysta określa na diagramie potrzeby leczenia zachowawczego, oceni wady zgryzu i wskaże ewentualne potrzeby konsultacji specjalistycznych (np. ortodontycznej).

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH