• Biżuteria nazębna nie uszkadza szkliwa, nie jest toksyczna, nie wywołuje alergii
  • Można ją bez problemu odkleić i wymienić na inną, zwykle trwa przez ok. rok, ale bywa że utrzymuje się dłużej
  • Biżuterię do naklejenia na zęby najbezpieczniej kupić w gabinecie stomatologicznym

Brylantowy uśmiech

Biżuteria nazębna modna  w latach 90.  znów staje się popularna. Szczególnie wśród bardzo młodych ludzi - "pokolenie Z" napędza trend, który wykracza poza ozdabianie się tradycyjnymi kolczykami czy naszyjnikiem. Nastolatkom podobają się świecące ozdoby na zębach w kształcie gwiazdek, krzyżyków, kropel, serduszek.

Biżuterię nazębną mocuje się przy użyciu specjalnego kleju kompozytowego, utwardzanego światłem. Najczęściej miejscem do jej umieszczenia są górne przednie zęby, czyli kły i siekacze.

Tego typu ozdoba, pod warunkiem że przyklejana przez lekarza dentystę,  jest bezpieczna dla szkliwa i nie powoduje dyskomfortu w czasie użytkowania.

Biżuteria i higiena muszą iść w parze 

Miejsce, w którym została przyklejona biżuteria,  może być jednak bardziej podatne na rozwój próchnicy, jeśli higiena jamy ustnej nie będzie utrzymywana na odpowiednim poziomie. Zatem szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie przez dwie minuty, połączone z nitkowaniem i stosowaniem płukanki do ust - jest konieczne.

Zabieg przyklejania biżuterii nazębnej najczęściej trwa ok. 15-20 minut. Nie  wymaga podawania znieczulenia. Zęby muszą być jednak w pełni zdrowe i czyste (czyli najlepiej wcześniej wybrać się na zabieg higienizacji jamy ustnej), aby stomatolog mógł umieścić biżuterię na powierzchni zęba. 

Przed przyklejeniem biżuterii dentysta ocenia szkliwo, niekiedy wymagany jest aktualny pantomogram zębów. 

Ceny biżuterii nazębnej

Założenie kupionej przez pacjenta biżuterii: 200 - 300 zł
Kryształek Swarovskiego: 200 - 300 zł
Kryształek stomatologiczny: 1,5 tys. zł
Brylant:- ok. 5 tys. zł
Pantomogram: 40 - 100 zł
Usunięcie biżuterii - 200 zł